Strona głównaBUDOWAChcesz wybudować dom - sprawdź co to jest decyzja o warunkach zabudowy?

Chcesz wybudować dom – sprawdź co to jest decyzja o warunkach zabudowy?

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z dużymi kosztami oraz szeregiem formalności, jakie należy spełnić. Jedną z nich jest decyzja o warunkach zabudowy. Jeszcze przed wyborem konkretnego projektu trzeba zadbać o to, aby ją uzyskać, gdyż w przeciwnym razie budowa wymarzonego domu może okazać się niemożliwa. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, czym dokładnie jest decyzja o warunkach zabudowy oraz w jaki sposób ją otrzymać.

Decyzja o warunkach zabudowy- co to jest?

Decyzja o warunkach zabudowy dotyczy obszarów, które nie są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jej głównym założeniem jest utrzymanie ładu przestrzennego konkretnej gminy. Określa ona nie tylko najważniejsze funkcje zabudowy, ale również jej parametry. W decyzji o warunkach zabudowy zawarta jest m.in. szczegółowa informacja dotycząca wysokości budynków, jakie mogą zostać posadowione na danej działce, jaki kształt oraz kąt nachylenia może posiadać dach, a także w jaki sposób ma wyglądać ogrodzenie. Obostrzeń może być sporo, zatem uzyskanie decyzji przed zakupem projektu jest bardzo ważnym aspektem.

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu składa się w Urzędzie Gminy (lub w Starostwie) i kieruje się go do burmistrza, wójta lub prezydenta. Konieczne jest w nim określenie dokładnych granic działki, parametrów planowanej zabudowy domu oraz innych budynków, informacji dotyczących zapotrzebowanie na energię elektryczną, wodę oraz sposobu odprowadzania ścieków. Jego pozytywne rozpatrzenie i wydanie decyzji uzależnione jest od kilku istotnych czynników.

Działka musi przede wszystkim posiadać bezpośredni dostęp do drogi publicznej lub być z nią połączona drogą prywatną na zasadach służebności. Dodatkowo, musi być uzbrojona w podstawowe media, takie jak prąd i wodę lub instalacje te muszą być wstępnie zaplanowane. Działka nie może także wymagać uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele pozarolnicze oraz musi znajdować się poza obszarem objętym ochroną konserwatorską. Bardzo ważne jest również spełnienie warunku tzw. dobrego sąsiedztwa.

Co najmniej jedna działka z dostępem do tej samej drogi publicznej, znajdująca się w najbliższym otoczeniu, musi być zabudowana w taki sposób, aby na jej podstawie można było określić konkretne parametry budynków, które dopiero mają powstać. Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, to decyzja o warunkach zabudowy może zostać wydana.

Kto może złożyć wniosek o wydanie takiej decyzji?

Warto wiedzieć, że wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu może złożyć nie tylko właściciel działki. Jest to możliwe w przypadku każdej osoby, która zainteresowana jest zakupem danej działki. Pozwala to zapoznać się z możliwościami jej zabudowy przed dokonaniem zakupu, dzięki czemu można uniknąć problemów w przyszłości, gdyby okazało się, że wybrany projekt domu nie może zostać zrealizowany. Decyzja może zostać również wydana więcej niż jednemu wnioskodawcy.

Jest ona ważna bezterminowo, a na jej wydanie urząd ma dwa miesiące. W praktyce jednak, ze względu na konieczność przeprowadzenia oględzin oraz konsultacji z wieloma specjalistami, czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu do nawet sześciu miesięcy. Jej wydanie może zostać również wstrzymane na okres dziewięciu miesięcy w sytuacji, gdy gmina zamierza uchwalić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego obejmujący konkretną działkę.

Decyzja o warunkach zabudowy jest bardzo ważnym dokumentem, którego nie można pominąć w procesie zakupu działki i projektu oraz budowy domu. Warto zadbać o jej wydanie odpowiednio wcześnie, aby móc kupić odpowiedni projekt i możliwie szybko rozpocząć prace budowlane.

Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Artykuł sponsorowany: Nowoczesny dom z kolekcji MURATORAhttps://projekty.muratordom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read