Strona głównaPORADYCięcie laserowe – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Cięcie laserowe – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Laser to jeden z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych urządzeń. W dzisiejszych czasach jest on stosowany coraz częściej, także w obróbce metali. Cięcie laserowe blach i innych materiałów pozwala na dokładną i staranną obróbkę metalu. Ponadto, laser zapewnia całkowitą powtarzalność działań, która jest niemożliwa do osiągnięcia przy innych technologiach obróbki. Jak dokładnie wygląda więc cięcie laserowe i jakie są podstawowe korzyści tego rozwiązania? 

Jak wygląda proces cięcia laserem? 

Do pewnego czasu obróbka CNC była jedyną metodą kształtowania metali. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak nowe urządzenia do przeróbki tych materiałów, a jednym z nich jest laser. Ta cienka wiązka światła w kontakcie z powierzchnią metalu rozprowadza sporą ilość energii na małej przestrzeni. Cięcie laserowe pozwala więc na wykonanie maksymalnie precyzyjnych nacięć. W tej kwestii laser mocno wyróżnia się na tle pozostałych metod obróbki metali. Cięcie laserem odbywa się na różne sposoby. Do najpopularniejszych rodzajów cięcia laserowego zalicza się odparowanie, wypalanie, topnienie, wydmuchiwanie oraz tworzenie pęknięć. Co ważne, obróbce laserem może być poddawany każdy typ blachy. Duże znaczenie przy tej metodzie ma również grubość materiału – każdy metal posiada indywidualną maksymalną grubość, z którą laser będzie sobie w stanie poradzić. 

Dlaczego warto zdecydować się na cięcie laserowe? 

Laser to maksymalnie cienka wiązka światła, która dokonuje cięcia poprzez rozprowadzanie dużej ilości energii na małej przestrzeni. Wiązka ta jest na tyle minimalna, że pozwala na wykonanie niezwykle precyzyjnego cięcia, którego nie jest w stanie zapewnić żadne inne urządzenie dostępne na rynku. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest doskonała powtarzalność wykonywanych czynności, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie komponentów o identycznych wymiarach i właściwościach w nieskończonych ilościach. Z cięcia laserowego korzysta na przykład niejeden producent łóżek metalowych, konstrukcji metalowych i blachodachówek. Obróbka metali z użyciem lasera nie dopuszcza żadnych błędów czy niedoskonałości. Jeśli zaś chodzi o koszt wykonania usługi, jest on zależny od wielu różnych czynników. Cena cięcia laserowego ściśle związana jest z rodzajem materiału oraz grubością blachy, która ma być poddana obróbce. W większości zakładów koszt wykonania cięcia zależy również od wielkości zamówienia oraz stopnia trudności obróbki danego materiału. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read