Strona głównaPORADYCo na oświetlenie salonu?

Co na oświetlenie salonu?

Lampa wisząca w salonie przyciągnie uwagę i doda pomieszczeniu atrakcyjności. Już na samym wstępie podkreśli gust domowników. Oświetlenie ma znaczenie zarówno ze względu komfortu przebywania w salonie, jak i powodów estetycznych. Wybierając lampę wiszącą do salonu, musimy mieć na uwadze potrzeby domowników i wielkość pomieszczenia.

Lampy wiszące do designerskich aranżacji można dopasować do każdego wnętrza. Modele wiszące sprawdzą się szczególnie w przypadku małych salonów. Właściciele mieszkania docenią bowiem oszczędność powierzchni podłogi. Lampy sufitowe spodobają się także osobom, które lubią dobrze oświetlone przestrzenie.

Zalety lamp wiszących w salonie

Lampy wiszące do designerskich aranżacji sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Modele wiszące będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi, ponieważ unikniemy wtedy uszkodzenia lampy podczas zabaw z dzieckiem. Lampy wiszące będą zatem poza zasięgiem dzieci, czego nie można przyznać lampom podłogowym. Zaletą lamp wiszących jest również możliwość oświetlenia nawet bardzo dużych powierzchni. Wiele osób wiesza je nad stołem w jadalni czy w centralnej części salonu. Centralne światło równomiernie oświetli przestrzeń i będzie dobrym źródłem światła ogólnego.

Wybór klosza

Sklepy oferują bardzo szeroki wybór lam w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Z łatwością dopasujemy model do każdego wnętrza. Wyróżniamy kilka rodzajów kloszy, a najbardziej popularny jest nieprzepuszczający światła, który jest skierowany ku dołowi i zamknięty od góry. Ten rodzaj klosza sprawdzi się nad stołem, ponieważ dobrze oświetli powierzchnię nie oślepiając jednocześnie osób przy nim siedzących. Szklany kosz oprócz światła kierunkowego zapewni rozproszone światło. Można znaleźć modele z kloszem zamkniętym od dołu, a otwarty ku górze. Skutkuje to dobrym oświetleniem sufitu i ścian i sprawdzi się w przypadku niskich pomieszczeń. W ostatnim czasie modne są lampy wykonane z drutów mające geometryczny kształt. Umieszcza się w nich ozdobne żarówki, które pasują do industrialnego stylu.

Liczba źródeł światła

Klosz to najważniejszy element lampy wiszącej, który od razu rzuca się w oczy. Trzeba wybrać taki model, który będzie pasował do wystroju całego pomieszczenia. Należy również przemyśleć jaka ilość światła będzie adekwatna do potrzeb domowników. Do wyboru mamy lampy wiszące jednopunktowe lub wielopunktowe. Lampy wielopunktowe są zazwyczaj większe i mogą pełnić funkcję reprezentacyjną. Sprawdzą się w przestronnych u dużych salonach. Modele z wieloma ramionami do regulacji oświetlą większy obszar.

Zakup lamp: praktyczne porady

Podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wymiar, kolor, rodzaj światła i materiał wykonania. Decydując się na kilka lamp w jednym pomieszczeniu najlepiej wybrać bardzo podobne modele. Nie muszą być identyczne, ale powinny mieć element wspólny np. kolor, materiał czy styl. Pamiętajmy, że efekt będzie uzależniony od rodzaju światła i wybranego klosza. W małych pomieszczeniach lepiej zrezygnować z pokaźnych lamp, które przytłoczą nasz salon. Lepiej wybrać drobniejsze źródło światła. Oświetlenie w dużym stopniu wpływa na odbiór salonu, który powinien być przytulny. Transparentne klosze dające rozproszone światło optycznie powiększą salon. Skierowanie światła na sufit spraw, że salon wyda się wyższy. Lampę trzeba zawiesić na takiej wysokości, aby nie przeszkadzała podczas chodzenia po salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read