Kopanie, przesiewanie materiału, zbieranie urobku, zasypywanie zalewisk — wszystkie te czynności wykonuje się przy użyciu koparek, wyposażonych w odpowiednie do danego rodzaju prac łyżki. Niezwykle istotne znaczenie ma tutaj precyzja pracy. W końcu praca na budowie musi być prowadzona w sposób ciągły i bez opóźnień. To samo dotyczy transportu materiałów, w przypadku których do załadunku używa się koparek. Sprzęt musi być zatem w pełni sprawny. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, dlaczego łyżka do koparki jest najczęściej wymienianą częścią do koparki.
Niewłaściwy dobór łyżki do koparki skutkuje jej szybszym uszkodzeniem
Odpowiadając na pytanie, dlaczego łyżka do koparki najczęściej się zużywa spośród wszystkich części, można ująć to w jednym zdaniu. Po prostu ma bezpośredni kontakt z podłożem, czy też materiałem, stąd uszkodzenia. Jednak takie wyjaśnienie byłoby niepełne i zbyt uproszczone, bowiem zdarza się, że łyżka do koparki jest po prostu źle dobrana. Nie chodzi tu nawet o rozmiar, choć ten w przypadku rozległych prac terenowych też ma znaczenie i musi być dopasowany do sprzętu, ale przede wszystkim dotyczy to charakteru wykonywanych prac. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje łyżek do koparek: przedsiębierne, podsiębierne i skarpowe. Koparki przedsiębierne są zaprojektowane, by pracować na poziomie dna wykopu i pracują na gruntach kategorii od I do IV. Stosuje się do nich łyżki o pojemności 0,25 m3, 0,6 m3 oraz 1,2 m3. Koperki podsiębierne z odpowiednio dobranymi łyżkami pracują na poziomie górnej krawędzi wykopu. Łyżka do koparki skarpowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest do skarpowania terenu. Dobrze radzi sobie z usuwaniem korzeni, drążeniem wykopów, tam, gdzie podłoże jest kamieniste. Przy jej doborze ważny jest udźwig, jak również szerokość. Może być wykorzystana do oczyszczania i pogłębiania rowów, czy formowania skarp. W tym przypadku do wyboru jest łyżka skarpowa obrotowa lub hydrauliczna.
Należy oczywiście wziąć pod uwagę także bardziej szczegółowy podział pod kątem zastosowania. Na pewno do wstępnego przesiewania materiału można wybrać tylko i wyłącznie łyżkę do koparki ażurową. Standardowa sprawdzi się na gruntach lekkich, a wzmacniana musi być użyta na terenach ciężkich, podmokłych, z ciężką, gliniastą ziemią. Do wyrównywania gruntu należy wybrać łyżkę plantującą, a do usuwania korzeni — karczującą. Do oczyszczania gruntu sprawdzi się także łyżka grabiowa. W kamieniołomach odpowiednia będzie wyłącznie koparka wyposażona w łyżkę skalną. Wielu inwestorów decyduje się na łyżki wielofunkcyjne, które wyposażone są w ruchome szczęki, zawierające ostrza. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie, pod warunkiem, że praca wykonywana jest pod odpowiednim kątem. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo wszystko zęby są narażone na uszkodzenia, choć duże znaczenie ma dobór odpowiedniego lemiesza, czyli zewnętrznej, zabezpieczającej części łyżki.
Zaniedbanie wymiany lemiesza skutkuje skrzywieniem i uszkodzeniem łyżki do koparki
Przede wszystkim należy zadbać o jakość lemieszy, które jako pierwsze mają kontakt z twardym podłożem. Powinny być wykonane ze stali trudnościeralnej i hartowanej, najlepiej o twardości 500 HB. Lemiesz bezpośrednio zapobiega deformacji łyżki do koparki, dlatego należy o tę zewnętrzną część dbać. Nie ma możliwości, by zapobiec ścieraniu się lemieszy z czasem, bo ich rola jest oczywista — ochrona łyżek i przebicie się przez twardą część podłoża. Jedyne co można zrobić, to wybrać lemiesze najwyższej jakości, które będą się ścierały nieco wolniej, choć wszystko zależy od specyfiki prac, ich intensywności i częstotliwości. Zatem należy wymieniać lemiesze w porę, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom. Dotyczy to nie tylko zniszczenia łyżki, ale również zaburzenia pracy systemów hydraulicznych, a także uszkodzenia sworzni i tulei. Należy używać lemieszy mocowanych na śruby i nakrętki, które łatwo się wymienia.
Praca pod nieprawidłowym kątem także powoduje niszczenie łyżki
Dobór nieodpowiedniej łyżki czy zbyt późna wymiana lemiesza to istotne kwestie, które sprawiają, że łyżka do koparki jest najczęściej wymienianą częścią do koparki. Ale należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że niedostatecznie przeszkolony operator, także może spowodować uszkodzenie części. Jeśli prace są wykonywane pod nieprawidłowym, zbyt dużym w stosunku do podłoża kątem, to łyżka jest narażona na uszkodzenie. Ponadto istotne znaczenie ma użytkowanie łyżki pod kątem prostym do wysięgnika.
Zaniedbania przy konserwacji skutkują „krótszym życiem” najważniejszej części koparki
Na koniec nie możemy nie wspomnieć o konserwacji łyżki do koparki. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie skutkują często koniecznością wymiany tej części. Po każdej pracy łyżka powinna być oczyszczana z ziemi i innych zanieczyszczeń, aby zawieszenie łyżki nie zostało uszkodzone przy kolejnym uruchomieniu koparki. Szczególnie wrażliwe są łyżki wyposażone w siłowniki hydrauliczne.
Wybierając łyżki do koparek, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie powyższe kwestie. Ponadto należy przede wszystkim sugerować się zaleceniami producenta sprzętu budowlanego.