Strona głównaDOMDlaczego powinniśmy jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia?

Dlaczego powinniśmy jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia?

Z wielu źródeł słyszymy, że wietrzenie jest konieczne, ale często po prostu o nim zapominamy. Zimą odpuszczamy je wręcz z premedytacją, obawiając się wyższych opłat za ogrzewanie i wychłodzenia domu. Tymczasem brak odpowiedniej ilości świeżego powietrza szkodzi nie tylko nam samym, ale też całemu budynkowi. W niniejszym tekście przedstawimy, do czego może doprowadzić niewystarczający dopływ świeżego powietrza oraz jak prawidłowo wietrzyć bez obaw o wysokie rachunki czy przegrzanie domu.

Dlaczego wietrzenie jest ważne?

Powietrze w pomieszczeniach ulega zużyciu, zmieniając swój skład. Stopniowo zmniejsza się zawartość tlenu, który zastępuje dwutlenek węgla, będący produktem oddychania i spalania różnych paliw. Rośnie także udział innych toksycznych związków i szkodliwych gazów, powstających wskutek parowania klejów wiążących posadzki i płyty mebli, lakierów i powierzchni z tworzyw sztucznych. W niektórych lokalizacjach w zużytym powietrzu pojawiają się nawet izotopy promieniotwórcze, np. radon. Bez dopływu świeżego powietrza jesteśmy więc skazani na ich szkodliwe działanie.

wietrzenie mieszkania

Skutki nie wietrzenia pomieszczeń

Permanentne przebywanie w środowisku pozbawionym wymiany powietrza jest szkodliwe dla wszystkich domowników oraz samego budynku. Najpierw pojawią się problemy z koncentracją i bóle głowy, wywołane zbyt dużym nagromadzeniem m.in. dwutlenku węgla. Wskutek gromadzenia się wilgoci w domu rozwiną się grzyby i pleśnie, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, ataków astmy oraz rozwoju innych chorób układu oddechowego. Z czasem uszkodzą też konstrukcję samego budynku, zwłaszcza gdy jest on drewniany. Nagromadzenie się wilgoci i skraplającej się pary wodnej prowadzi także do zamakania wyposażenia i elementów struktury budynku. Często skorelowana z tym źle działająca wentylacja prowadzi także od odwrócenia ciągu w kanałach wywiewnych, a nierzadko nawet do odwrócenia ciągu kominowego, które może doprowadzić do śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Jak widać, świeże powietrze jest nam potrzebne do zachowania dobrego samopoczucia i stanu zdrowia. W związku z tym powinniśmy wprowadzić codzienne wietrzenie w nasz plan dnia. Przejdźmy więc do tego, jak robić to efektywnie zarówno zimą, jak i latem.

Wietrzenie zimą

Ta pora roku w naszym klimacie wiąże się z koniecznością ogrzewania budynków. Wywietrzenie bez strat ciepła może być więc kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie do końca wiemy, jak powinno ono wyglądać. Przy zimowym wietrzeniu warto mieć na uwadze następujące punkty:

  1. Okno powinno się otwierać na całą szerokość. Zwiększy to intensywność wymiany powietrza, co znacznie skróci czas potrzebny do całkowitego wywietrzenia.
  2. Należy unikać przeciągów. Zima to nie jest czas na takie zjawisko, gdyż prowadzi ono do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń.
  3. Przed otwarciem okna należy obniżyć temperaturę grzania. Otwarcie okna bez tego zabiegu sprawi, że całe nagrzane powietrze uleci na zewnątrz, zwiększając przy tym moc urządzeń utrzymujących stałą temperaturę (np. siłowników termoelektrycznych).
  4. Nie należy też zostawiać otwartych drzwi między pomieszczeniami z różnicami w ustawionej temperaturze ogrzewania. Uniemożliwi to kondensację ciepłego powietrza w chłodniejszym pomieszczeniu.
  5. Wietrzyć trzeba także pomieszczenia nieużywane. Podobnie zresztą jest z ogrzewaniem — powinno się to robić, ale nie tak intensywnie, jak w używanych pokojach. Stałe wychłodzenie ścian i sufitów sprzyja bowiem rozwojowi pleśni i grzybów.

otwarte drzwi balkonowe

Wietrzenie latem

Latem, gdy na zewnątrz panują upały, często otwieramy okna bardzo szeroko. W wielu przypadkach, zwłaszcza w godzinach szczytu, jest to jednak poważny błąd, który doprowadza do sytuacji odwrotnej niż zamierzona — chłodne powietrze wypłynie na zewnątrz, a w zamian dostaniemy nagrzaną mieszankę z zewnątrz. Dlatego też dobrze jest zapamiętać te kilka pomocnych punktów:

  1. Okna w ciągu dnia powinny być zamknięte. Dotyczy to zwłaszcza tych od południowej strony, która dostaje największą dawkę promieni słonecznych.
  2. Rolety lub jasne, grube zasłony to nasi przyjaciele. Powstrzymają one nadmierną dawkę promieni słonecznych, poprawiając komfort cieplny w pomieszczeniu.
  3. Wietrzenie powinno mieć miejsce rano, wieczorem i w nocy. W tym czasie temperatura za oknem jest niższa, niż ta w środku, co pozwoli nam zaczerpnąć dawkę przyjemnego, chłodnego powietrza. Warto też zostawiać uchylone okno na całą noc.
  4. Podczas wietrzenia warto otwierać okna po przeciwnych stronach budynku. Ruch powietrza będzie wtedy szybszy, co znacznie przyspieszy jego wymianę. Trzeba jednak z tym uważać — nie wolno praktykować tej metody przy silnych wiatrach.
  5. Gdy na zewnątrz jest gorąco, warto otworzyć drzwi do wszystkich pomieszczeń. Szczelnie zamknięte pokoje latem zmieniają się w piekarnik. Otwarcie drzwi wprowadzi bardzo potrzebny ruch powietrza.

Jak długo trzeba wietrzyć?

Jest to w dużej mierze uzależnione od danego miesiąca. W skrócie optymalny czas wietrzenia przedstawia się następująco:

  • XII, I, II — 4-6 minut,
  • III i XI — 8-10 minut,
  • IV i X — 12-15 minut,
  • V i IX — 16-20 minut,
  • VI, VII, VIII — 25-30 minut.

Czy świeże powietrze można zapewnić też w inny sposób?

Część osób, zwłaszcza mieszkających w dużych miastach zagrożonych występowaniem smogu, zwyczajnie boi się wietrzenia i uważa, że otwieranie okien przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych jest zupełnie nie do pomyślenia. Jak więc zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia bez otwierania okien? Odpowiedź jest dość prosta — instalując nawiewniki okienne. Te niewielkie i proste urządzenia zapewniają stały dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania choćby jednego okna. Ich nowoczesne modele są w pełni automatycznie sterowane, przez co zapewniają odpowiednią ilość nawiewanego powietrza dla poprawnego działania wentylacji. Ponadto mogą być także wyposażone w filtry antysmogowe i tłumiki akustyczne, dzięki czemu chronią dom przed szkodliwymi pyłami (nowoczesne filtry potrafią zatrzymać do 80% pyłu zawieszonego PM2.5 oraz do 99% pyłu zawieszonego PM10 i najczęściej występujących alergenów) i nadmiernym hałasem. Stanowią więc świetne wsparcie dla domowych oczyszczaczy powietrza, znacznie przyspieszając ich pracę.

Aktualnie na rynku dostępne są nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i hybrydowe (dwusystemowe). Higrosterowane regulują ilość dostarczanego powietrza na podstawie względnej wilgotności powietrza. Ciśnieniowe zaś działają w oparciu o różnicę ciśnień. Natomiast nawiewniki dwusystemowe łączą w sobie zalety obu typów. Ponadto każdy nawiewnik jest także wyposażony w możliwość sterowania ręcznego, dzięki której można np. ustawić minimalne otwarcie, gdy wychodzimy z domu.

Więcej o wentylacji i samych nawiewnikach możesz przeczytać tutaj.

Podsumowanie

Prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach jest bardzo istotna nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, ale także kondycji samego budynku. Jeśli ją zaniedbamy, musimy liczyć się z m.in. bólami głowy, chorobami układu oddechowego oraz rozwojem pleśni i grzybów w mieszkaniu. Dlatego też powinno się regularnie wietrzyć pomieszczenia, także te nieużywane. Właściwa wentylacja jest bowiem kluczem do dobrego samopoczucia i cieszenia się dobrym zdrowiem przez cały czas użytkowania budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read