Strona głównaDOMDomy na zgłoszenia i bez pozwolenia! W Polskim Nowym Ładzie – jakie...

Domy na zgłoszenia i bez pozwolenia! W Polskim Nowym Ładzie – jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Polski Nowy Ład jest jednym z odważniejszych ruchów politycznych w ostatnich latach. Jego wdrożenie będzie niosło ze sobą wiele konsekwencji, które nie podobają się części obywateli, jednak w tych zmianach są zapisy, jakie mogą zostać wykorzystane, aby łatwiej postawić dom.

Na czym polega postawienie domu bez pozwolenia na budowę?

W niedawno zaprezentowanym programie Polski Nowy Ład pojawił się zapis, który mówi o tym, że domki jednorodzinne do 70 m2 nie będą wymagały od inwestora pozwolenia na budowę.

Głównie ustalenia mówią o tym, że oprócz pozwolenia na budowę nie będzie trzeba zatrudnić kierownika oraz prowadzić dziennika budowy. Jedynym wymaganym dokumentem będzie zgłoszenie. Według autorów programu ma to oznaczać znaczne skrócenie procesu budowlanego, nawet do kilku tygodni oraz oszczędność kilku tysięcy złotych, które pozostaną w portfelu inwestora.

Czy dom bez pozwolenia to nowość?

Wydawać by się mogło, że postawienie domku bez pozwolenia należy do absolutnie innowacyjnych rozwiązań. Polski nowy ład: ułatwieniem budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia. Czy to rewolucja w polskim budownictwie? Można pomyśleć, że to prawda. Fakty są jednak inne. Prawdopodobnie rządzący zauważyli ogromny trend związany z pandemią, czyli inwestycje w domki o powierzchni do 35 m2.

Takie obiekty również nie wymagały specjalnego pozwolenia – było to możliwe od 2015 roku, a sam zapis zdobył popularność szczególnie w czasie pandemii. Same domki w wielu przypadkach nie były dostosowywane wyłącznie do warunków letniskowych, ale również mieszkalnych, na przykład za sprawą tzw. kombinowania, czyli wyszukiwania luk w prawie budowlanym i korzystania z nieuwagi urzędników.

Jakie są zalety domków jednorodzinnych do 75 m2?

Według rządzących ma to być prawdziwa rewolucja, która umożliwi polskim rodzinom stworzyć prawdziwie przyjazne i przytulne ognisko domowe. Małe domki jednorodzinne powinny być tańsze nawet o kilka tysięcy, w porównaniu ze standardowymi projektami.

Za sprawą zniesienia obowiązków takich jak konieczność posiadania pozwolenia na budowę, prowadzenia dziennika lub zatrudnienie kierownika budowy, sam proces ma być znacznie krótszy.

Czy domki jednorodzinne do 70 m2 będą rzeczywiście tańsze?

Głównym założeniem rządzących jest to, żeby domki jednorodzinne do 70 m2 były dostępne łatwiej i przede wszystkim taniej. Ich cena według producentów ma oscylować w okolicy 100 000 złotych, jednak w rzeczywistości może to być większa kwota. Żeby postawić taką nieruchomość bezpiecznie i tanio, można skorzystać z ciekawych projektów, które oferują te wszystkie zalety, w połączeniu z energooszczędnością – wymogiem dotyczącym domów niezależnie od metrażu od 2021. Takie projekty można znaleźć na przykład na Domoweklimaty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read