Strona głównaBUDOWADźwigi samochodowe czyli żurawie samojezdne - najważniejsze informacje

Dźwigi samochodowe czyli żurawie samojezdne – najważniejsze informacje

Dźwigi samojezdne pełnią na budowach istotną rolę. To za ich pomocą transportowany jest niemalże każdy element, który wymaga umieszczenia go na znacznych wysokościach. Usługi dźwigowe i wynajem dźwigów pomaga zaoszczędzić czas i siły ekip budowlanych, dzięki czemu mogą skupić się na wykonaniu swojej pracy, powierzając zadania wymagające siły fizycznej maszynom. Jak wygląda praca na budowie związana z wynajmem dźwigu? Co warto wiedzieć o żurawiach samojezdnych zanim skorzysta się z takich usług?

Dźwigi czyli żurawie

Maszyny jakimi określa się często dźwigi samojezdne, samochodowe czy samobieżne to tak naprawdę z punktu technicznego żurawie. Tak w swojej nomenklaturze określa te urządzenia dźwigowe Urząd Dozoru Technicznego jak i Wikipedia. Firmy świadczące usługi dźwigami nie specjalnie tłumaczą swoim klientom to niedoprecyzowanie – jest to popularnie stosowana nazwa handlowa. Podobnie z resztą do powszechnego stwierdzenia, że każdy ciągnik siodłowy wraz z naczepą to TIR. Te potoczne określenia stały się już synonimami i nie ma niczego złego w ich używaniu. Warto jednak wiedzieć, że nie ma różnicy co do tego czy zamówimy na naszą budowę usługi dźwigowe czy wynajmiemy usługi żurawiem samojezdnym – będzie to ta sama maszyna. Skoro w tej kwestii mamy już jasność, to jak możemy wykorzystać zamówiony sprzęt? Dźwigi mogą zrealizować wiele różnych zadań! Patrząc przez pryzmat budowy, na której wznoszone są budynki lub hale to dźwigi będą potrzebne właściwie na każdym jej etapie. W zależności od przyjętej technologii dźwigi samojezdne rozładowują stal służącą do zbrojeń lub już gotowe elementy prefabrykowane z betonu czy konstrukcje stalowe, a później transportują je we właściwe miejsce, gdzie ekipy budowlańców układają i montują je zgodnie z projektem budynku. Mogą także ułatwiać zadania związane z układaniem płyt warstwowych – stanowiących często poszycie zewnętrzne i dach budowli. Nie rzadko też żurawie samojezdne wykorzystuje się do pracy przy montażu wielu typów instalacji związanych np. z wentylacją i klimatyzacją. Bywają szczególnie pomocne gdy kanały wentylacyjne lub agregaty znajdują swoje miejsce na sporych wysokościach, a i waga tychże elementów sprawia, że ciężko byłoby to zrobić innymi maszynami niż dźwigi właśnie.

Rodzaje dźwigów

Wśród często świadczących usługi budowlane urządzeń dźwigowych chyba najbardziej popularnymi są właśnie dźwigi samojezdne. Dzięki swojej mobilności pozwalającej na szybki dojazd w miejsce pracy jak i możliwość sprawnego przestawienia na inne stanowisko są często wykorzystywane na wielu budowach. Mają stosunkowo ograniczony zasięg, który maleje wraz ze wzrostem ciężaru jaki planuje się podnieść, przez co nieco “konkurencyjnie” można wykorzystać także żurawie wieżowe. Ten typ dźwignic charakteryzuje stałe posadowienie na stanowisku pracy oraz często możliwość zmiany wysięgu realizowana przez jazdę wózka (a nie podnoszenie lub opuszczanie wysięgnika) co ma istotny wpływ na ograniczonym możliwościami organizacyjnymi placu budowy. Dźwigami, które zrealizują nasze zlecenie mogą być również mobilne żurawie wieżowe. To maszyny, które łączą w sobie zalety (jak i wady, wszak “kij zawsze ma dwa końce”) jednych i drugich. To dźwigi wieżowe zamontowane na podwoziu samochodowym, które po odpowiednim uzbrojeniu i przygotowaniu gotowe są do pracy w trybie żurawia. Często wykorzystuje się żurawie przenośne HDS zamontowane na samochodach ciężarowych, których zadaniem bywa transport i samodzielny rozładunek materiałów budowlanych lub innych towarów przywożonych na budowę.

 Dźwig na budowie w Gliwicach

Usługi dźwigowe

Nie każda firma budowlana decyduje się na zakup własnego dźwigu. Gdy profil jej działalności skupia się na innej specjalizacji może okazać się, że pracy wymagającej żurawi jest na tyle mało, że ich zakup nie jest opłacalny. Wynajmuje się wtedy dźwigi lub zamawia usługi dźwigowe. W dużych miastach na terenie Polski lub w ośrodkach aglomeracyjnych takich jak Śląsk, firm specjalizujących się w wynajmie dźwigów jest spora ilość. Bez problemu możemy zamówić usługi dźwigami lub wynajem żurawi, jednak należy pamiętać, że dobrze jest to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Różne prace budowlane wymagają żurawi różnego typu jak i o różnym udźwigu, zaplanujmy więc zlecenie w odstępie czasowym, który umożliwi nam wynajem żurawi dokładnie takich, jakie potrzebujemy, a nie tych, które akurat dzisiaj są dostępne.

W zależności od klasy żurawia oraz tego jaki ciężar maksymalny jest w stanie podnieść zależą również ceny usług dźwigowych. Może się okazać, że praca zbyt “dużym” żurawiem jest nieekonomiczna, lub zamówiony dźwig przez swoje znaczne gabaryty nie jest w stanie wjechać na dane stanowisko budowy. Te problemy jednak często rozwiązuje zastosowanie nowoczesnych dźwigów – sprzęt taki może być wyposażony w wiele rozwiązań ułatwiających pracę w trudnych warunkach. Żuraw renomowanego producenta np. dźwig Liebherr LTM 1030/2 wyposażony jest w skrętną tylną oś, dzięki której manewrowanie i wjazd w ciasne miejsca jest znacznie ułatwiony. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie samochodu na którym zamontowany jest żuraw w mechanizmy umożliwiające jazdę terenową – czyli napęd na wszystkie z kół i blokadę dyferencjału. Mogą być przydatnymi także funkcje dodatkowe dźwigu – jazda z ciężarem i możliwy pełen kąt pracy 360 stopni. Przyda się także dodatkowy osprzęt w postaci wysięgnika pomocniczego czy dodatkowej przeciwwagi.

Profesjonalna firma świadcząca wynajem dźwigów pomaga swoim klientom dobrać typ żurawia dokładnie do zadania, które jest do zrealizowania, tak aby usługi dźwigowe mogły być w stu procentach bezpieczne, opłacalne i efektywne.

 Dźwig samojezdny i wieżowy na budowie w Zabrzu

Opracowanie: firma Usługi Dźwigowe Marian Polak, Gliwice, ul. Pszczyńska 306, w której można zamówić dźwigi samojezdne do obsługi nawet najbardziej wymagających zleceń dzwoniąc na nr telefonu: +48 601 547 732

Źródło zdjęć: Usługi Dźwigowe Marian Polak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read