Świeżo zmielona i zaparzona z użyciem wysokiej jakości ekspresu kawa jest bogata w aromaty, posiada odpowiednią konsystencję i kolor. Kawa z kawiarki jest esencjonalna, a zapach podczas parzenia przyjemnie wypełnia całą kuchnię. Które urządzenie jest lepsze i jakie są zalety poszczególnych metod parzenia?
Ekspres do kawy – rodzaje
Wśród typowych, najbardziej popularnych ekspresów dominują modele ciśnieniowe oraz przelewowe. Ekspres ciśnieniowy przepuszcza gorącą wodę przez zmieloną kawę pod określonym ciśnieniem. Dostępne w sklepach modele charakteryzują się najczęściej parametrami od 12 do 15 barów, które pozwalają uzyskać zarówno mocne espresso jak i nieco delikatniejszą americano. Ekspresy różnią się także rozwiązaniami technologicznymi w zakresie podawania kawy – może to być wbudowany młynek, do którego wsypuje się całe ziarna lub montowana kolba, którą uzupełnia się już zmieloną kawą. Ponadto w specyfikacji znajdziemy także automatyczny podajnik i spieniacz mleka lub opcję manualnego spieniania, a także parametry czyszczenia i inne dodatkowe funkcje. Reasumując, ekspres ciśnieniowy, zarówno ten manualny jak i bardziej zautomatyzowany pozwalają uzyskać wysokiej jakości kawę, również wysublimowane kawy mleczne, jednak w ograniczonych ilościach. Zakup takiego ekspresu to także spora inwestycja. Nie wiesz jaki wybrać? Zobacz jaki ekspres do kawy kupić.
Nieco inaczej jest w przypadku bardziej ekonomicznej opcji – ekspresu przelewowego. Wstawiając jednorazowo filtr uzupełniony większą ilością mielonej kawy, jesteśmy w stanie uzyskać kilka filiżanek gotowego naparu. To dobre rozwiązanie dla rodzin czy w przy użytkowaniu miejscu pracy. Warto jednak dodać, że smak kawy z ekspresu przelewowego jest znacznie inna, co wynika przede wszystkim z braku ciśnienia, a jedynie delikatnego przesączenia się gorącej wody przez zmielone ziarna. Czy taka kawa jest lepsza? Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Znawcy jednak wskazują, że kawa z tzw. przelewu jest mocniejsza, ze względu na większą zawartość kofeiny, stanowi odpowiednik popularnej kawy „po turecku”.
Kawiarka na włoskie śniadanie
Kolejnym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większe rzesze fanów w Polsce, a wywodzącym się z Włoch, jest kawiarka, zwana także kafetierką, kupresem czy makinetką. Jej nieodłącznymi elementami jest zbiornik na wodę, sitko na zmieloną kawę oraz górna część z uchwytem, w której pod ciśnieniem gromadzi się gotowa kawa. Dostępne modele są przystosowane zarówno do pracy na tradycyjnej kuchence i otwartym ogniu, jak i na płytach elektrycznych czy indukcyjnych. Aby przygotować kawę w kawiarce, należy przystąpić do swojego rodzaju rytuału, w którym liczy się nie tylko jakość kawy, ale także stopień jej zmielenia, ubicia, jakość wody (warto wlać tę przefiltrowaną, bez kamienia) oraz moc temperatury podczas przygotowania. Różne rozmiary kawiarek pozwalają na przygotowanie zarówno jednego jak i kilku espresso, a cały proces zamyka się w kilku minutach. Kawa z kafetierki jest mocno skondensowana i esencjonalna, doskonale smakuje w formie espresso, ale może też posłużyć do przygotowania americano czy latte.