Pomimo że fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna wciąż nie brakuje opinii poddających w wątpliwość jej zalety. Jak w każdej branży tak i tutaj jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy bywa niezrozumienie do końca zasad jej funkcjonowania. W poniższym tekście postaramy się w skrócie przedstawić jej zalety i obalić część mitów.
Czy fotowoltaika jest dla mnie?
To jedno z częściej pojawiających się pytań wśród osób, które dopiero co zetknęły się z tematem. O ile jednak 20 lat temu instalacje fotowoltaiczne mogły faktycznie kojarzyć się z super nowoczesną technologią o tyle dziś wiemy już, że zasada jej działania jest względnie prosta. Rozwój technologii i materiały, z których wykonane są panele fotowoltaiczne czynią same instalacje o wiele bardziej wydajnymi niż kiedyś. Bez wątpienia nie warto zamykać się na nowości mając w pamięci inne wynalazki współczesnego świata. Na początku zawsze budzą one nieufność i pewne obawy, ale po paru latach stają się czymś bardzo użytecznym.
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja
To jeden z kluczowych aspektów tematu. Fotowoltaika to inwestycja na lata. Nie da się dziś zainstalować paneli i od razu czerpać z nich zysków. Owszem moduły fotowoltaiczne od pierwszego dnia mogą zacząć produkować prąd, ale nim zwróci się koszt montażu całej mini elektrowni słonecznej mija zazwyczaj kilka lat. To punkt, którego nie da się przeskoczyć. Jedyne co można zrobić to zadbać, o to, aby instalacja na którą się zdecydujemy była maksymalnie efektywna i dopasowana do naszych potrzeb. Dobra wiadomość jest taka, iż na rynku działa wiele podmiotów m.in. Solarx, a nic tak nie wpływa na ceny, jak silna konkurencja. Dzięki temu koszty instalacji są coraz bardziej przystępne, a tym samym skróceniu ulega okres zwrotu z inwestycji.
3 główne zalety własnej instalacji fotowoltaicznej
Nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak świadomość korzyści, jakie można odnieść z takiej inwestycji. Do najważniejszych zalet zaliczyć możemy:
1. Oszczędności na rachunkach za prąd. Ten jak wiadomo systematycznie drożeje, co ma swoje przełożenie na nasz budżet domowy. O ile trudno jest zmniejszyć zużycie prądu, o tyle może ograniczyć jego koszt zastępując go własnym prądem z instalacji fotowoltaicznej. Początkowa inwestycja zaczyna się zatem zwracać w sposób zauważalny. Nasze rachunki w zakładzie energetycznym zaczynają bowiem spadać od pierwszych tygodniu działania paneli.
2. Niezależność od dostaw i cen prądu. Mamy prąd własnej produkcji i nie musimy nerwowo spoglądać na licznik zużytych kilowatów. Niegroźne są nam wszelkie przerwy w dostawie prądu, które, pomimo że dość rzadkie bywają bardzo uciążliwe.
3. Świadomość, że jesteśmy eko również nie pozostaje bez znaczenia. W dobie smogu, ton zalegających śmieci, dymu z fabryk zatruwających powietrze, elektrownia słoneczna jest ukłonem w stronę natury. Wbrew pozorom powietrze, którym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie.
4. Polska pogoda nie stanowi przeszkody dla efektywnego działania instalacji. To bardzo istotna zaleta. Wbrew temu, co się mogło mówić jeszcze kilka lat temu, Polska, pomimo że pod względem nasłonecznienia w niewielkim stopniu przypomina Grecję lub Hiszpanię, ma w pełni wystarczające warunki klimatyczne pod fotowoltaikę.
Reasumując, jeśli mamy dom lub działkę warto rozważyć liczne zalety fotowoltaiki i skontaktować się z jedną z firm świadczących usługi w tym zakresie.