Każdemu inwestorowi zależy, żeby jego budowa była wykonana w możliwie jak najkrótszym czasie, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i zachowaniu najwyższej jakości realizacji. Wymurowanie ścian wymaga czasu, ale są sposoby na to, aby przyspieszyć ten etap prac, bez wpływu na solidność budynku i w ramach ustalonego budżetu. Wystarczy zastosować nowoczesne materiały budowlane, do których zalicza się beton komórkowy. Jakie jego cechy pozwalają skrócić czas budowy?
Beton komórkowy – nowoczesny materiał murowy
Beton komórkowy to ekologiczny materiał przeznaczony do murowania ścian. Do jego produkcji wykorzystuje się:
- piasek,
- wodę,
- wapno,
- cement,
- gips,
- środek porotwórczy.
Cechą charakterystyczną betonu komórkowego jest to, że podczas procesu produkcji w jego strukturze wewnętrznej powstają pory wypełnione powietrzem, a ta porowata struktura powoduje, że beton komórkowy jest doskonałym izolatorem cieplnym. Nie jest to jedyna jego zaleta – beton komórkowy to materiał, który pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na wznoszenie ścian. Ma wysoką dokładność wymiarową, co ułatwia prace murarskie. Poszczególne bloczki są w przeważającej ilości przypadków łączone na cienką spoinę, co minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Natomiast duże wymiary bloczków oznaczają szybsze i sprawniejsze murowanie. Kolejną istotną cechą materiału, charakterystyczną na przykład dla betonu komórkowego w Systemie H+H, jest jego łatwość obróbki, która okazuje się przydatna szczególnie przy wykonywaniu narożników i łuków, ułatwiając wykonawcom realizację nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji.
Koszty budowy a zastosowanie betonu komórkowego
Zastosowanie betonu komórkowego nie wpłynie negatywnie na kosztorys prac budowlanych. Przy wyborze materiałów murowych, jakie będą wykorzystywane do wznoszenia ścian domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt wykonania konstrukcji murowanej czy koszt samych materiałów, ale i ich cechy fizyczne oraz późniejsze wydatki związane z eksploatacją budynku. Początkowa cena materiału ściennego często jest kryterium granicznym dla inwestorów, ale trzeba podkreślić, że jest ona jedynie jedną ze składowych całkowitych nakładów finansowych związanych z przegrodami ściennymi.