Ze względu na sytuację zawodową czy prywatną często nie możemy przyjąć za pewnik, że zawsze będziemy mieszkać w tym samym mieszkaniu. Często okazuje się również, że potrzebujemy większego lokum, wtedy po latach oszczędzania i uzyskaniu w końcu kredytu mieszkaniowego decydujemy się na zakup nowego i przeprowadzkę. To sytuacja stresująca z wielu powodów, wszak często musimy opróżnić stare mieszkanie i przewieźć część mebli, a także wszystkie osobiste rzeczy do nowego. Warto zatem podjąć dziś temat logistyki w trakcie przeprowadzki i tego, jak dobrze się spakować.
Znalezienie firmy zajmującej się przeprowadzkami jest kluczowe
Na samym początku warto przejrzeć ofertę firm przeprowadzkowych, jeszcze zanim zapadnie tzw. ostatni dzwonek. Jeśli mieszkanie jest już sprzedane nowym lokatorom i umówiłeś się, że wyprowadzisz się do końca miesiąca, to słowa powinieneś dotrzymać, wszak osoba kupująca też ma swoje zobowiązania i chce bezzwłocznie zabrać się za przeprowadzkę. Dlatego najlepiej umówić się na racjonalny termin z kupującym, taki który da czas na spakowanie, załatwienie formalności związanych z przeprowadzką i samo jej przeprowadzenie. Zatem, gdy już znajdziesz odpowiednią firmę, powinieneś poprosić o wycenę usługi. Najprawdopodobniej może zgłosić się do Ciebie osoba, która oceni na podstawie Twoich informacji ile czasu zajmie przewiezienie rzeczy i czy wszystko będzie mogło trafić do Twojego nowego mieszkania jednym transportem. Warto również sprawdzić zakres usług firmy przeprowadzkowej, bo te również są różne. Istotne znaczenie dla kogoś może mieć fakt, czy firma dysponuje flotą, która zapewni bezpieczne przewiezienie sprzętu elektronicznego albo instrumentu muzycznego czy też dzieł sztuki. Ponadto ważne, by firma udostępniła informację na temat posiadanych samochodów i zabezpieczeń. Istotne znaczenie ma również dodatkowe ubezpieczenie transportu. Niektóre firmy oferują nawet usługę pakowania rzeczy i przenoszenia ich do nowego mieszkania. Zatem warto poszperać, by znaleźć najlepszą ofertę, a także koniecznie poprosić o wycenę.
Zaopatrzenie w kartony, folie i taśmy akrylowe to podstawa przy przeprowadzce
Nawet jeśli firma może pomóc przy pakowaniu niektórych rzeczy, np. tych wielkogabarytowych i nietypowych, to jednak większość trzeba spakować samodzielnie, wszak usługa też jest ograniczona czasem, a za każdą godzinę dodatkowo się płaci. Zatem zaopatrzenie w kartony, folie stretch, czy bąbelkowe będzie tu niezbędne. Potrzebna będzie mocna taśma akrylowa w sklepie ataszek.pl znajdziesz modele, które sprawdzą się do zabezpieczania paczek, a także elementów np. szklanych owiniętych folią bąbelkową, a także do zastosowania przemysłowego. Na pewno musisz pogrupować wszystkie swoje rzeczy, a także podpisać kartony, by na nowym miejscu móc wszystko znaleźć bez konieczności otwierania każdego kartonu po kolei. Zatem w osobnych znajdą się ubrania, obuwie, w jeszcze innych książki, płyty czy biżuteria. Tutaj jednak rada, jeśli masz coś naprawdę cennego, a coś możesz przewieźć własnym samochodem, to warto to zrobić. Jeśli już powierzasz wszystkie rzeczy firmie przeprowadzkowej, to nie musisz podpisywać wszystkiego pełnymi słowami, a na przykład skrótowo, aby przypadkiem nie kusić złodziei, wszak różnie może się zdarzyć.
Czy część rzeczy warto przewieźć samodzielnie? O kosztach słów kilka
Poza strachem o cenne rzeczy jest jeszcze jeden powód dlaczego warto przewieźć część rzeczy samodzielnie. To po prostu koszty. Jeśli zamówiłeś dwa samochody, a już zapełnione są niemal całkowicie, to najlepiej część rzeczy przepakować do prywatnego samochodu, a głównie te wielkogabarytowe przewieźć w samochodach dostawczych. Choć zwykle możesz sprawdzić pojemność załadunku samochodów firmy przeprowadzkowej, to suche liczby wiele Ci nie powiedzą i zwykle dopiero w trakcie przeprowadzki okazuje się czy jeden lub dwa kursy będą wystarczające czy będzie potrzebnych ich więcej. Musisz zatem przekalkulować wszystko na podstawie swojego budżetu wcześniej. Jeśli są pewne rzeczy, które i tak planowałeś oddać lub wyrzucić, to najlepiej zamówić samochód PSZOK, by wywieźć stare meble. Za wywóz do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych najprawdopodobniej zapłacisz od 50 do 100 zł, choć wszystko zależy od ilości rzeczy jakie przeznaczone są do utylizacji, dlatego trudno oszacować to w stu procentach. Jeśli masz rzeczy w dobrym stanie, których nie chcesz, to najlepiej wliczyć je w cenę mieszkania, a potem negocjować z potencjalnym nabywcą. Dzięki temu nie wszystko będziesz musiał wywozić.
Odpowiednie zaplanowanie trasy i zabezpieczenie transportu ma znaczenie
W przypadku przeprowadzki do dużego miasta albo z miasta na wieś, trzeba odpowiednio zaplanować czas przeprowadzki, aby prawdopodobieństwo wystąpienia korków na drogach było mniejsze. Dodatkowo trasa powinna być jak najkrótsza, jednak trzeba sprawdzić czy nie znajdują się na niej miejsca, gdzie samochody transportowe nie będą mogły przejechać. Chodzi tu o masę całkowitą pojazdu wraz z załadunkiem, choć w przypadku przeprowadzek raczej korzysta się z mniejszych samochodów dostawczych, w przypadku których przekroczenie limitów jest raczej niemożliwe. Brak przejazdu dotyczy oczywiście także prowadzonych prac remontowych na drogach, choć takie informacje zwykle szybko aktualizowane są w nawigacjach samochodowych.
Przeprowadzka to stresujący czas. Można jednak wszystko odpowiednio zorganizować i zniwelować odczuwane w związku z nią napięcie.