Kupując mieszkanie od developera najczęściej mamy propozycję aranżacji łazienki zależną od pierwotnego projektu pomieszczenia i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na rysunku poglądowym znajdziemy także sugestie rozplanowania armatury AGD i pralki. Jednak nie warto bezgranicznie ufać projektantom, licząc na pełną ergonomię i wygodę w korzystaniu z zaproponowanego układu.
Poniżej kilka propozycji zmiany aranżacji przed wykończeniem łazienki:
- jeśli to możliwe – przenieś instalację grzewczą nad krótszy bok wanny. Często grzejnik umieszczany jest nad pralką uniemożliwiając montaż pólek lub szafki. Grzejnik nad wanną szczególnie przydaje się jako wieszak na wilgotne ręczniki. Podczas przenoszenia instalacji grzewczej warto pokusić się o montaż ogrzewania podłogowego.
- do każdej zabudowy wanny niezbędny jest montaż okienka rewizyjnego. Zazwyczaj jest montowane na dłuższej ścianie zabudowy, jednak jeśli wanna graniczy z innym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu – można zainstalować okienko właśnie z tamtej strony.
- dobrze pamiętać o oświetleniu w łazience. Nie zawsze projekt przewiduje dodatkowe oświetlenie nad umywalką. Takie udogodnienie szczególnie przydaje się w łazienkach bez okna.
- szczególnie w niewielkich pomieszczeniach warto rozważyć połączenie wanny z natryskiem. W tym celu już na etapie projektu należy uwzględnić przeprowadzenie instalacji wodnej i zabudowę parawanową.
Przechowywanie:
Bardzo nowocześnie prezentują się minimalistyczne łazienki z industrialnym, oszczędnym wystrojem. Jednak należy pamiętać o funkcjonalności tego pomieszczenia. W tym celu przyda się możliwie wiele szafek. Jeżeli nie mamy miejsca na wolnostojącą szafkę lub wiszący słupek, warto zabudować w ten sposób przestrzeń nad zabudową stelaża WC, lub miejsce nad pralką. Dobrym rozwiązaniem są także pojemne szafki pod umywalką oraz szafki z lustrem nad umywalką.