Strona głównaARANŻACJEJak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

W Polsce bardzo dużo osób jest zmuszonych użytkować kuchnie o niewielkiej powierzchni. Występują one przede wszystkim w małych mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. Mimo tego, że mała kuchnia jest dość trudna do aranżacji to możliwe jest stworzenie wnętrza funkcjonalnego i estetycznego.

W małej kuchni najważniejsze są meble

Urządzając małą kuchnię zdecydowanie trzeba postawić na meble na wymiar. Tylko one pozwalają na dobre wykorzystanie małej powierzchni. Dzięki meblom wykonywanym na zamówienie możemy bardzo ładnie zabudować nawet taką kuchnię, która jest długa i bardzo wąska. Producenci mebli kuchennych obecnie oferują nam cały szereg rozwiązań, dzięki którym na małej powierzchni zmieścimy wiele przedmiotów. Planując układ mebli kuchennych zawsze warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Oznacza to, że najpierw instalujemy lodówkę, następnie mamy blat roboczy, zlew ze zmywarką, kolejny blat roboczy i płytę grzewczą. Wskazane jest by także na końcu ciągu roboczego znalazł się, chociaż niewielki blat do odkładania garnków i patelni. Przy odrobinie szczęścia w małej kuchni uda nam się zainstalować także składany stół do spożywania posiłków.

Kompromisy w małej kuchni

Mała kuchnia może być funkcjonalna jednak nie jest z gumy. Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem o powierzchni około 6 metrów kwadratowych to decydujemy się na małą lodówkę, ukrytą pod blatem, płytę na dwa palniki, wąską zmywarkę i zlew jednokomorowy. W bardzo małych kuchniach często trzeba zrezygnować z piekarnika a w zamian za to stawia się kuchenkę mikrofalową.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając małą kuchnię?

Jeśli jest to pomieszczenie z oknem to staramy się zachować jak najwięcej światła i nie wieszamy ciężkich zasłon, wystarczy roleta albo żaluzja. Małą kuchnię najlepiej pomalować na jasne barwy i wybrać podłogę również w jasnym odcieniu. By nie zabierać miejsca lepiej też zrezygnować z typowych drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read