Strona głównaDOMJak zaprojektować elewację domu?

Jak zaprojektować elewację domu?

Wykończenie elewacji domu jest niezwykle ważnym elementem jego aranżacji. Nadaje ona charakteru, podkreśla jego styl i piękno. Jak należy zaprojektować elewację domu, aby cieszyła nasze oko, a jednocześnie była spójna z otoczeniem? Jakich użyć materiałów, jakie wybrać oświetlenie i jakie będą jego koszty? Typ elewacji z reguły jest zawarty już w projekcie danego budynku. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzenia małych modyfikacji według własnego uznania, co pozwoli nam na powiew oryginalności na tle sąsiadujących budynków. Inna sytuacja jest w przypadku modernizacji starego budynku. Mamy wtedy większą swobodę w wykończeniu jego elewacji.

Jak zaprojektować elewację budynku?

Wykończenie elewacji budynku warto oddać w ręce fachowca. Pomoże on nam bezbłędnie dopasować wszelkie elementy oraz materiały. Musimy pamiętać, aby wykończenie naszego domu stanowiło spójną całość z otoczeniem oraz z sąsiadującymi budynkami. W miejscowym planie zagospodarowania otoczenia możemy znaleźć wytyczne, dotyczące wykończenia i kolorystyki elewacji. Projekt elewacji budynku musi zawierać w sobie kwestię nośności ścian. Jest to bardzo istotne, ponieważ przykładowo w przypadku domów szkieletowych wykluczone jest użycie kamienia. Do wykończenia elewacji budynku niezbędna jest również idealna pogoda. Nie można wykonywać jej podczas deszczu, mrozu lub upału.

 Projekt elewacji budynku

Materiały do wykończenia elewacji

Rynek oferuje nam szeroki wybór w kwestii materiałów do wykończenia elewacji naszego budynku. Najpopularniejsza metoda to użycie tynku. Istnieją różne typy tynków: mineralny, silikonowy, silikatowy, akrylowy oraz mozaikowy. Przed położeniem tynku, ściany powinny zostać zabezpieczone podkładem gruntującym. Po porządnym wyschnięciu tynku można go pomalować. Materiałem zdecydowanie przykuwającym wzrok jest ponadczasowe drewno, które idealnie wpasowuje się w różne style. Bardzo modna od wielu lat jest również cegła klinkierowa lub jej tańszy zamiennik płytka klinkierowa. Elewację może zdobić również kamień, beton architektoniczny, blacha lub tapeta elewacyjna.

Oświetlenie elewacji domu

Kwintesencją wykończenia elewacji oraz jej podkreśleniem jest odpowiedni wybór oświetlenia. Producenci oferują nam dziś szeroką gamę produktów do tego celu. Lampy elewacyjne zapewnią nam nie tylko podkreślenie piękna budynku, ale przede wszystkim solidnie oświetlą jego otoczenie, gwarantując atmosferę oraz bezpieczeństwo wieczorową porą. Wybierając oświetlenie elewacji, musimy pamiętać o tym, by posiadało wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, typu opady atmosferyczne, kurz czy temperaturę. Możemy zdecydować się na lampy elewacyjne solarne lub takie z czujnikiem ruchu. Wybierając kinkiety zewnętrzne, bez problemu dopasujemy je do stylu naszego domu i zapewnimy sobie spokój w kwestii aranżacji oświetlenia na wiele lat.

 Oświetlenie elewacji domu

Koszt wykończenia elewacji

Koszt elewacji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to czy budynek jest ocieplany, a jeśli tak to jaką metodą. Najczęściej wybierana jest wełna (około 130-175zl/m² lub styropian (100-130zł/m²). Najtańszym i najczęściej wybieranym sposobem wykończenia elewacji jest tynk. Jego koszt w zależności od rodzaju, waha się w granicach od 4 do 25zł za m². Do kosztów tego rodzaju wykończenia należy dodać jednak cenę położenia farby (8 do 15zł/m²). Dużo droższymi rozwiązaniami są drewno 80-330 zł/m², cegła (200-400zł/m²) lub beton architektoniczny (50-150 zł/m²). Najdroższa opcja to kamień. Jego koszt zaczyna się od 800zł/m². Do powyższych sum należy doliczyć również ceny wybranego przez nas oświetlenia.

 Koszt wykończenia elewacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read