Strona głównaDOMJakie oświetlenie do salonu wybrać?

Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Po zakupie mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj nie ingerujemy zbytnio w istniejącą już instalację elektryczną, chyba że wymaga ona wymiany. Natomiast kiedy nabywamy mieszkanie na rynku pierwotnym najczęściej zakładamy, że projekt instalacji został optymalnie opracowany i skupiamy się na ważniejszych elementach aranżacji wnętrz. Tymczasem warto skupić się także na tym aspekcie, tym bardziej że niezmiennie od wielu lat projektanci lokali mieszkalnych proponują zaledwie jeden punkt świetlny w salonach.

Sposoby na dodatkowe doświetlenie salonu:

  • lampa nad stołem: może stanowić, poza centralnym, drugi sufitowy punkt świetlny. Nadaje wyjątkowy klimat podczas spożywania posiłków. Powinna być zamontowana na dłuższym przewodzie, niżej od centralnej, jednak tak aby nie razić w oczy osób spędzających czas przy stole. Aby temu zapobiec zaleca się montaż wyłącznika ze ściemniaczem.
  • kinkiety: nietypowym ale nadającym niezwykłego charakteru wnętrzu są montowane na ścianach kinkiety. Jeden z nich umieszczony nad stołem z powodzeniem zastąpi wiszącą nad nim lampę. Pozostałe rozmieszczone regularnie, przy wsparciu lamp stojących pomogą całkowicie wykluczyć oświetlenie sufitowe.
  • lampy stojące i lampki stołowe: bardzo ocieplają klimat, szczególnie wieczorem podczas oglądania telewizji. W trakcie projektowania instalacji elektrycznej warto pomyśleć o podpięciu gniazdek elektrycznych do wyłączników światła, wówczas po wejściu do salonu jednym kliknięciem będziemy mogli włączyć kilka lamp stojących czy stołowych.

Powyższe propozycje są doskonałym substytutem oświetlenia punktowego, przypominającego biurowy klimat, instalowanego w specjalnie montowanych do tego celu sufitach podwieszanych. Dlatego warto wybrać odpowiednie oświetlenie aby nasz salon był prawidłowo doświetlony przy jednoczesnym zachowaniu niepowtarzalnego klimatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read