Strona głównaPORADYKomu opłaca się instalacja pomp ciepła?

Komu opłaca się instalacja pomp ciepła?

Pompa ciepła to nie tylko ekologiczny, ale również bardzo oszczędny sposób na ogrzewanie. Urządzenie wykorzystuje naturalną energię cieplną do ogrzewania domu lub ciepłej wody użytkowej. Jego instalacja jest jednak dość kosztowna, dlatego wiele osób podchodzi do rozwiązania sceptycznie. Komu pompa ciepła na pewno się opłaci? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Pompa ciepła – jak to działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest pompa ciepła i w jaki sposób może ogrzewać dom. To rodzaj ekologicznego, bezobsługowego i bezemisyjnego urządzenia, które pobiera ciepło z naturalnych źródeł – powietrza, wody lub gruntu. W zależności od wybranego typu instalacji można uzyskać nieco inne wyniki w zakresie wydajności ogrzewania budynku. Powietrzna pompa ciepła zimą jest najmniej wydajna, szczególnie podczas mrozów. Modele wodne i gruntowe są efektywniejsze, ale za to wymagają bardziej skomplikowanego montażu. Niezależnie jednak od typu pompy jest to urządzenie, które zapewnia możliwość pozyskania niemal darmowego ciepła. To dlatego, że nie zużywa opału ani żadnego rodzaju paliwa, a do pracy potrzebuje jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. To możliwe dzięki systemowi, który wykorzystuje odpowiednie procesy termodynamiczne do przetworzenia energii pierwotnej i ogrzania nią czynnika roboczego krążącego w zamkniętej instalacji. Brzmi jak magia? To po prostu sprytne połączenie technologii i wykorzystania praw fizyki.

Gdzie instaluje się pompę ciepła?

Najczęściej spotykane pompy ciepła składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza odpowiada za pobieranie ciepła z konkretnego źródła.

  • Pompę powietrzną najczęściej montuje się tuż przy domu, najlepiej jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Powinna być ona oddalona od zewnętrznej ściany budynku przynajmniej o 30 cm, by możliwy był swobodny przepływ powietrza.
  • Montaż pompy gruntowej wiąże się z przeprowadzeniem prac ziemnych. Wymiennik ciepła poziomy musi być zlokalizowany poniżej poziomu gruntu, wymaga to sporej powierzchni działki. Wymiennik pionowy natomiast – odwiertów o głębokości do 100 m.
  • Wodną pompę ciepła montuje się w taki sposób, by wymiennik ciepła znajdował się w studni głębinowej lub w zbiorniku nieopodal budynku. Jest to często skomplikowany i kosztowny proces, który wymaga specjalnych warunków.

Jednostkę wewnętrzną zazwyczaj montuje się w kotłowni. Nie powinno być problemu z jej umieszczeniem w pomieszczeniu o standardowych wymiarach. Jeśli w kotłowni nie ma miejsca, np. ze względu na inne źródło ciepła, jednostkę wewnętrzną pompy można też zamontować w innym miejscu. Jej praca nie jest szczególnie uciążliwa.

Instalacja pompy ciepła – kiedy się opłaca?

Niskie koszty eksploatacji pompy ciepła sprawiają, że jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Dzięki niemu ogrzewanie budynku może być niemal darmowe. Wydajność instalacji jest jednak zależna od warunków, w jakich działa. Jeśli będą niekorzystne, wytworzone ciepło nie wystarczy na pokrycie potrzeb w zakresie ogrzewania. Jest to szczególnie ważne dlatego, że koszt montażu pompy jest wysoki.

Jak się upewnić, że pompa ciepłą jest odpowiednią inwestycją dla Ciebie? Tego typu sprzęt najlepiej sprawdza się:

  • w nowych lub niedawno modernizowanych budynkach, które są energooszczędne,
  • tam, gdzie izolacja ścian i dachu jest bardzo dobra i zamontowano szczelne drzwi oraz okna,
  • tam, gdzie wykorzystuje się płaszczyznowy system ogrzewania zamiast tradycyjnych grzejników,
  • w budynkach, w których zamontowano wentylację mechaniczną z rekuperacją,
  • w budynkach, w których zastosowano inne ekologiczne rozwiązania energetyczne, np. instalację fotowoltaiczną.

Wówczas pompa ciepła na pewno będzie efektywna i zapewni wygodne, wydajne ogrzewanie domu. Koszty może dodatkowo obniżyć fotowoltaika, która zapewnia w zasadzie darmowe dostawy energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy.

Opłacalna pompa ciepła – tanie, ekologiczne ogrzewanie

Nie jesteś pewien, czy pompa ciepła to odpowiednia metoda ogrzewania dla Ciebie? A może chcesz uzyskać poradę w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu i jego prawidłowego montażu? Skontaktuj się z FlexiPower Group. Sprzedaż i instalacja pomp ciepła to jedna z naszych specjalności obok innych rozwiązań z zakresu OZE. Chętnie przedstawimy Ci wszystkie koszty i korzyści związane z instalacją systemu, a nawet pomożemy w uzyskaniu dofinansowania. Serdecznie zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read