Strona głównaPORADYKto powinien przejść szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

Kto powinien przejść szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

Z całą pewnością można stwierdzić, że szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są bardzo istotnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Wiele osób zastanawia się, kto powinien przejść tego rodzaju szkolenia. Warto się tego dowiedzieć.

Czym jest szkolenie przeciwpożarowe?

Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są jednymi z najważniejszych szkoleń, które są przeprowadzane w każdym zakładzie pracy. Bezpieczeństwo podczas pracy jest kwestią priorytetową, dlatego powinno się o nie w odpowiedni sposób zadbać. Szkolenie ppoż. pracowników związane jest przede wszystkim z zapoznaniem się przez pracowników ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat bezpieczeństwa w miejscu świadczenia pracy. Dlatego też każdy zatrudniony pracownik powinien nauczyć się pewnych kluczowych podstaw z tej dziedziny.

Ustawa o ochronie ppoż.

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej stanowi podstawę prawną w stosunku do realizowanych działań. Ochrona przeciwpożarowa polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej ochrony życia, zdrowia, mienia, a także środowiska przed zagrożeniem pożarowym, ale także klęską żywiołową lub zagrożeniem innego rodzaju. Działania związane z ochroną przeciwpożarową mogą być realizowane na bardzo wiele zróżnicowanych sposobów. Przede wszystkim są one związane z zapobieganiem powstawaniu takiego zjawiska, jak pożar, a także minimalizowania jego skutków, jeśli już się pojawi. Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma także zapewnienie odpowiednich sił oraz środków, dzięki którym będzie możliwe zwalczanie pożaru.

Szkolenie dla pracowników

Szkolenia ochrona przeciwpożarowa z całą pewnością są bardzo istotne dla każdego zatrudnionego pracownika. Dlatego odpowiednie szkolenie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także bezpieczeństwem przeciwpożarowym powinna przejść każda osoba, która została zatrudniona w danym przedsiębiorstwie. Dlatego szkolenie nowo zatrudnionej osoby powinno również obejmować ochronę przeciwpożarową w otaczającym środowisku, czyli zakładzie pracy i jego najbliższym otoczeniu. Szkolenia tego rodzaju najczęściej są wykonywane przez wyspecjalizowanego inspektora ppoż. Powinien mieć stosowne kwalifikacje do realizacji tego rodzaju działań. Wśród nich można na przykład wymienić ukończenie kursu na inspektora lub specjalistę.

Szkolenie dla pracodawców

Kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinien odbyć również sam pracodawca, który zatrudnia pracowników. Jest to niezwykle istotna kwestia związana z bezpieczeństwem w miejscu pracy. Pracodawca w sposób samodzielny powinien zorganizować szkolenie dla siebie w zakładzie pracy. Jest ono wykonywane najczęściej przez inspektora ochrony przeciwpożarowej, który jest osobą dbającą o odpowiedni poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu inspektor może stać się partnerem pracodawcy oraz jego doradcą, jeśli chodzi o bezpośrednie kwestie bezpieczeństwa w zakładzie pracy. W tym przypadku istotne do spełnienia są wymogi techniczne, ale także wymogi instalacyjne oraz samo wyposażenie budynku, który pełni rolę zakładu pracy.

Przepisy ppoż. w zakładzie pracy

Każdy zakład pracy powinien mieć instrukcję związaną z bezpieczeństwem pożarowym i każdy pracownik powinien się z nią zapoznać. Dzięki temu pracownicy będą znali właściwe schematy postępowania w przypadku zagrożenia pożarowego. Wewnętrzne przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym zarówno w bezpośredni, jak i pośredni sposób powinny być związane z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa oraz higieny pracy w danym przedsiębiorstwie. Ochronę przeciwpożarową w każdym zakładzie pracy powinien kontrolować wyspecjalizowany w tym inspektor przeciwpożarowy. Jest to niezwykle istotna kwestia. Osoba na tym stanowisku może stanowić doskonałe doradztwo dla przedsiębiorcy, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej, a także odpowiednie dostosowanie budynku do wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

Czy szkolenia są obowiązkowe?

Wiele osób zastanawia się, czy szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są obowiązkowe. Przede wszystkim stanowią one obowiązek pracodawcy w każdym zakładzie pracy. Szkolenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz bezpieczeństwem przeciwpożarowym są istotnym elementem szkolenia pracownika, który został zatrudniony w danym przedsiębiorstwie. Każdy pracownik powinien zapoznać się z przepisami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, które obowiązują w jego miejscu pracy. Dzięki temu będzie miał wiedzę dotyczącą sposobów postępowania w razie wystąpienia takiego zjawiska, jak pożar w zakładzie pracy. Dlatego podstawowa wiedza w tym zakresie jest elementem obowiązkowym podczas pracy na każdym stanowisku w przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości.

Jak często powinny być organizowane szkolenia?

Istotną kwestią w przedsiębiorstwach jest również częstotliwość organizowania szkoleń, które są związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Przede wszystkim bardzo ważna jest organizacja szkoleń wstępnych, które dotyczą każdego nowo zatrudnionego pracownika w danym przedsiębiorstwie. Na szkoleniu wstępnym osoba zyskuje podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co sprawia, że będzie znała podstawowe schematy postępowania w przypadku pojawienia się sytuacji zagrożenia lub sytuacji kryzysowej. W przedsiębiorstwach mogą być również organizowane szkolenia okresowe, które powinny być dostosowane do stanowiska, na jakim pracuje dany pracownik. Od tego zależy ich częstotliwość oraz charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read