Rusztowanie jest konstrukcją tymczasową, która umożliwia prace na wysokości związane z pracami budowlanymi jak wznoszenie nowych budynków, czy też naprawami i konserwacjami elewacji. Jego zakup niekiedy może okazać się nieopłacalny w porównaniu do wynajmu, który staje się coraz popularniejszy. Z drugiego rozwiązania korzystają w szczególności firmy, które nie mają zbyt wielu zleceń na takie roboty. W innym przypadku warto przeanalizować sytuację czy kupić, czy też tylko wynająć rusztowanie. Jakie są zatem wady i zalety zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania?
Jaki jest podział rusztowań i z czego się składa?
Zanim przejdziemy do wymiany wad i zalet związanych z operacją, jaką jest zakup rusztowań oraz ich wynajem warto powiedzieć sobie z czego się one składają i jakie są ich rodzaje. Przede wszystkim cała konstrukcja opiera się na pionowych i poziomych rurach, które wykonane są z drewna lub metalu oraz pomostów zazwyczaj drewnianych.
Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów rusztowań:
- rurowo-złączkowe – są zbudowane z rur stalowych oraz podstawek, złączek, płyt pomostowych i drabin przystawnych. Taki rodzaj rusztowania jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do prac przy konserwacji, czy też wznoszenia budowli. Dużym minusem jest czas montażu, który jest czasochłonny i wymaga wcześniejszego rozplanowania
- modułowe – bardzo często wykorzystuje się tego typu rusztowania do prac przy kościołach, scenach, a także innych budynkach przemysłowych, gdzie niekiedy konstrukcja budynku jest skomplikowana. Elementy w tego typu podestach są w stałych miejscach, które są od siebie oddalone w równych odległościach
- przejezdne – taki typ rusztowania wykorzystywany jest zazwyczaj wewnątrz budynków. Jego konstrukcja jest bardzo lekka, gdyż tworzą ją aluminiowe rurki i podesty, a całość znajduje się na kółkach. Dzięki temu można je szybko przestawić na inne miejsce, bez konieczności rozbiórki i ponownego montażu.
Zakup rusztowania – czy warto?
Zakup rusztowań uwarunkowany jest od profilu działań firmy. Jeśli prowadzi swoje prace tylko na terenie Polski można łatwo domyślić się, że zleceń na pracę nie będzie miała raczej przez cały rok. Dlatego też nawet największe firmy często decydują się na wynajem rusztowań. Powodem jest oczywiście pogoda, a prace na rusztowaniach w czasie zimy nie są wskazane.
Sam zakup konstrukcji nie składa się na jej cenę. Musimy także doliczyć koszty magazynowania, transportu oraz konserwacji. Te jak wiadomo do najniższych nie należą. Montaż jest oczywiście sprawą drugorzędną, gdyż odpowiednio przeszkoleni pracownicy w mig uwiną się z tym. Oczywiście dużą zaletą posiadania własnego rusztowania jest to, że można w każdej chwili z niego skorzystać.
Wynajem rusztowań – lepsze rozwiązanie?
Wynajem rusztowania może okazać się niekiedy bardzo dobrym rozwiązaniem. Główną rolę odgrywa tutaj cena, która w przypadku wynajmu jest nieporównywalnie lepsza. Dlatego też na taki krok decydują się firmy, które rzadko wykonują zlecenia związane z pracami na wysokości. Przykładowy cennik wynajmu znajdziesz np. na https://www.ekspres-rusztowania.pl/.
Firmy, których specjalizacją jest wynajem rusztowania zazwyczaj pomaga dobrać odpowiedni rodzaj konstrukcji w oparciu o dane dostarczone przez klienta. Dodatkowo większość z nich oferuje montaż, a to także musimy mieć na uwadze, gdyż pozwala to zaoszczędzić czas i pozwala przeznaczyć go na inne roboty.
Ponadto mając na stanie zakupione rusztowanie trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce do przechowywania, a te nawet rozłożone zajmuje wiele miejsca. Na uwadze należy mieć także koszty związane z konserwacją i jego transportem. Dlatego też wiele firm zastanawiając się, czy kupić, czy wynająć taki sprzęt zazwyczaj decyduje się na tą drugą opcję.