Strona głównaPORADYMaszyny budowlane – lepiej kupić czy wynająć?

Maszyny budowlane – lepiej kupić czy wynająć?

Czasy, gdy przedsiębiorstwa budowlane polegały wyłącznie na sile ludzkich rąk, dawno minęły. Maszyny budowlane stały się nieodzownym elementem placów budowy. Czy bardziej opłaca się je kupić, a może wynająć? Sprawdź, jakie zalety niosą ze sobą obie możliwości.

Wynajem maszyn budowlanych

Na rynku wynajmu i sprzedaży maszyn budowlanych działa wiele mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Z ich ofertą można zapoznać się stacjonarnie lub przez internet, chociażby na stronie uplifter.pl, firmy świadczącej usługi kupna, najmu oraz doradztwa na terenie całej Europy. Dostępność maszyn budowlanych nie jest problemem, trzeba tylko określić, czy bardziej opłaca się nam korzystać z cudzych sprzętów, czy lepiej nabyć je na własność.

Uruchomienie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z pewnymi kosztami, koniecznymi do poniesienia, aby w ogóle można było uruchomić produkcję lub świadczenie usług. Koszty te są szczególnie wysokie, gdy będziemy chcieli otworzyć firmę budowlaną. Pensje w tej branży są spore, materiały budowlane drogie, nie inaczej jest z samymi urządzeniami. Dźwigi towarowe czy żurawie samojezdne to maszyny warte setki tysięcy złotych. Skąd wziąć takie pieniądze, gdy jest się początkującym przedsiębiorcą? Wtedy warto skorzystać z wynajmu maszyn budowlanych. Za możliwość użytkowania nawet najdroższych maszyn zapłacimy w okolicach kilkuset złotych za dzień. Jeśli mamy do wyboru przyjąć zlecenie, przeznaczając jakiś procent zarobku na wynajem potrzebnych maszyn, a nie przyjąć go w ogóle – wybór wydaje się oczywisty.

Warto skorzystać z najmu sprzętu budowlanego również wtedy, gdy nie chcemy angażować środków w serwis, garażowanie lub magazynowanie maszyn. Wynajęty sprzęt – jeśli ulegnie awarii nie z naszej winy – po prostu oddajemy do wynajmującego, otrzymując w zamian inny w pełni sprawny. Nie musimy go konserwować ani martwić się, że niszczeje wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kupno maszyn budowlanych

W wielu przypadkach zakup maszyn budowlanych może okazać się korzystniejszy niż wynajem. Ceny urządzeń z branży budowlanej nie są niskie, ale maszyny te służą przez wiele lat, odpracowując z nawiązką zainwestowane w nie pieniądze. Jeśli posiadamy odpowiednie środki finansowe, a maszyny budowlane są nam niezbędne do pracy, ich zakup pozwoli nam zwiększyć potencjał firmy oraz usprawnić jej działanie. Posiadając własną flotę, dopasowaną do specyfiki wykonywanej przez nas pracy, jesteśmy w stanie skuteczniej planować realizację kolejnych zleceń, nie martwiąc się, czy uda się nam wypożyczyć odpowiedni sprzęt akurat w czasie, gdy będzie nam niezbędny. Poza tym, jeśli zachowujemy płynność finansową, korzystając regularnie z cudzych urządzeń, być może lepiej byłoby zaciągnąć kredyt i przeznaczyć wydawane kwoty na spłatę rat. Zakupione maszyny można też sprzedać, kiedy przestaną być nam potrzebne lub gdy ich stan techniczny przestanie nas zadowalać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read