Współczesny przemysł funkcjonuje pod dużą presją czasu. Od producentów wymaga się coraz wyższej wydajności, ale na przeszkodzie stoją m.in. braki kadrowe. W poradzeniu sobie z tym problemem bardzo pomagają nowoczesne systemy automatyzujące produkcję oraz logistykę zakładu, do których zaliczamy linie transportowe. Odpowiadają one za sprawne przenoszenie różnego rodzaju towarów i półproduktów w obrębie przedsiębiorstwa. W naszym artykule wymieniamy najważniejsze elementy składające się na linie transportowe.
Przenośniki przemysłowe
Przenośniki to szeroka kategoria elementów do budowy systemów transportu wewnętrznego. Stanowią trzon praktycznie każdej linii, której zadaniem jest transportowanie materiałów zarówno wewnątrz jednego budynku, jak i pomiędzy różnymi obiektami.
Istnieje wiele rodzajów przenośników przemysłowych, które różnią się konstrukcją, zasadą działania, a tym samym przeznaczeniem. Można tutaj wymienić m.in. przenośniki rolkowe (idealne do transportowania ładunków stałych o zwartej budowie), przenośniki taśmowe (stosowane chociażby w magazynach, na placach budowy oraz w kopalniach), przenośniki łańcuchowe (bardzo uniwersalne, zdolne do przenoszenia różnych ładunków o wadze od kilku kilogramów do kilku ton) czy przenośniki wibracyjne (przystosowane do przenoszenia ładunków sypkich, warzyw czy owoców).
Windy przemysłowe
Windy przemysłowe, jak nietrudno się domyślić, są przeznaczone do przenoszenia ładunków w kierunku góra-dół. Idealnie sprawdzają się więc w wielokondygnacyjnych zakładach produkcyjnych, jak również w budynkach o dużej kubaturze. Posiadają szereg zabezpieczeń minimalizujących ryzyko wypadków.
Stoły obrotowe
Dzięki stołom obrotowym można błyskawicznie zmienić kierunek transportowania towarów. Stoły najczęściej zabudowuje się innymi elementami systemu transportu wewnętrznego, jak przenośniki rolkowe czy przenośniki łańcuchowe.
Stoły podnoszone
To uniwersalne elementy linii transportowej, które znakomicie sprawdzają się na poszczególnych stanowiskach pracy. Zgodnie z nazwą stoły podnoszone umożliwiają zmianę ich wysokości (w zależności od zastosowanego mechanizmu wyróżniamy stoły pneumatyczne, hydrauliczne oraz mechaniczne), dzięki czemu można dostosować stanowisko do potrzeb konkretnego pracownika.
Stoły podnoszone szczególnie dobrze sprawdzają się na zmechanizowanych liniach produkcyjnych.
Sztaplery magazynowe
Sztaplery służą do załadunku i rozładunku palet na regałach magazynowych, automatyzując tę podstawową czynność logistyczną i odciążając w tym pracowników, którzy dzięki temu mogą być skierowani do innych zadań.
Ważną zaletą sztaplerów (nazywanych też sztaplarkami) jest to, że mogą pracować bez przerwy, jednocześnie gwarantując większą precyzję w porównaniu z popularnymi wózkami widłowymi – ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy załadowujemy lub rozładowujemy materiały wymagające delikatnego obchodzenia się z ładunkiem.
Więcej o kluczowych elementach linii transportowych w zakładach produkcyjnych można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/elementy-do-budowy-linii-transportowych-przeglad-rozwiazan-dostepnych-w-promus-katowice/.
Komu zlecić zaprojektowanie i wykonanie linii transportowej?
Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego pełnią bardzo ważną funkcję w nowoczesnych zakładach, odciążając pracowników, zwiększając poziom bezpieczeństwa, a przede wszystkim przyspieszając pracę. Dlatego jest to naturalna inwestycja w rozwój biznesu produkcyjnego.
Szukając dostawcy linii transportowych warto postawić na przedsiębiorstwo, które gwarantuje kompleksową realizację inwestycji – od doradztwa, przez zaprojektowanie, wyprodukowanie, montaż, uruchomienie oraz późniejsze serwisowanie poszczególnych elementów.
Jednym z najbardziej renomowanych producentów systemów transportu wewnętrznego jest spółka PROMUS Katowice, z której ofertą i kwalifikacjami można się zapoznać na stronie https://www.promus.katowice.pl/.