Ważny i często ratujący życie system bezpieczeństwa przeciwpożarowego oparty na natryskach (zraszaczach) jest w stanie zmniejszyć ogromne ekonomiczne i środowiskowe koszty pożaru. Dzięki temu, że działa na prostych zasadach, może być zamontowany w każdym budynku niezależnie od jego przeznaczenia. Istnieje jednak kilka typów natrysków ogniochronnych, więc na jaki najlepiej się zdecydować?
Rodzaje natrysków ogniochronnych
Dostępne są różne typy instalacji natryskowych, które montuje się w zależności od pomieszczeń, indywidualnych wymagań i specyficznych zagrożeń pożarowych. To, który z nich będzie najlepszy dla danej konstrukcji, powinno być ustalone przez specjalistę ds. bezpieczeństwa pożarowego. Najczęściej stosowanymi systemami przeciwpożarowymi zraszaczy są:
1. Systemy mokrych rur
Systemy mokrych rur są popularnych rozwiązaniem. Woda jest w nich zawsze zatrzymywana, dzięki czemu może błyskawicznie zalać płonące pomieszczenie. Rozwiązanie to stosowane jest w budynkach wielopiętrowych, w których rury nie mogą zamarznąć i jest kluczowym aspektem kompleksowego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Te systemy mają najmniejszą liczbę komponentów, a zatem bardzo rzadko cokolwiek się w nich psuje. Zapewnia to niezawodność, co jest ważne, ponieważ natryski mogą być potrzebne dopiero po wielu latach od zamontowania. Ten aspekt prostoty staje się również ważny w obiektach, w których konserwacja systemu przeciwpożarowego nie może być przeprowadzana z pożądaną częstotliwością.
O tym, jak prawidłowo montować systemy przeciwpożarowe oparte na natryskach ogniochronnych, można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/centrum-wiedzy/natryski-ogniochronne-wytyczne-wykonawcze.
2. Systemy suchych rur
Zwykle instalowane w miejscach, w których temperatura otoczenia może być wystarczająco niska, aby zamrozić rury, ponieważ suche systemy rurowe nie zatrzymują wody. Zamiast tego są napełniane sprężonym powietrzem, a woda jest gromadzona w zaworze kontrolnym, uwalnianym dopiero po aktywacji.
3. Systemy alternatywne
Alternatywne systemy łączą funkcje zarówno mokrych, jak i suchych rozwiązań. Działają naprzemiennie w zależności od pór roku i pogody. Idealne do nieogrzewanych budynków, ponieważ rury przechowują wodę tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka zamarznięcia.