Strona głównaDOMOszczędne ogrzewanie zimą – na co zwrócić uwagę?

Oszczędne ogrzewanie zimą – na co zwrócić uwagę?

Sezon grzewczy w pełni, inflacja nie odpuszcza, a już za chwilę pierwsze większe mrozy. Nie chcemy rezygnować z komfortu termicznego, jednocześnie zależy nam na tym, by rachunki po nowym roku nie przyniosły niemiłej niespodzianki i problemu, skąd wziąć pieniądze na ich opłacenie. W jaki sposób możemy oszczędnie ogrzewać, ale bez utraty wspomnianego komfortu?

Temperatura dopasowana do danego pomieszczenia

Ogromne znaczenie ma to, jak wysoka temperatura będzie panowała w danym pomieszczeniu. Uwzględnić musimy jego funkcjonalność, a także częstotliwość użytkowania. Weźmy pod uwagę, że organizm ludzki najlepiej funkcjonuje w temperaturze wewnątrz, która kształtuje się na poziomie 22 stopni Celsjusza. W łazience ta wartość powinna być niższa, w sypialni zaś zaleca się niższą. Te minimalne zmiany w ustawieniach temperatury są ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale i mają odzwierciedlenie w rachunkach za sezon grzewczy.

Nie możemy zapominać o tym, jak często korzystamy z danego pomieszczenia. Jeśli mamy w domu pokoje, które służą np. tylko do przenocowania gości albo do pracy przez kilka godzin dziennie, nie musimy przez całą dobę utrzymywać w nich temperatury na tym samym poziomie. Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi pomieszczeniami, gdy na dłużej opuszczamy dom. Ręczna, codzienna regulacja tych wartości byłaby uciążliwa, a nierzadko niemożliwa, ale nowoczesne urządzenia grzewcze, które można znaleźć na stronie https://econovli.pl/, automatycznie dopasowują sposób ogrzewania do zastanych warunków.

W tych nowoczesnych grzejnikach znajdujemy również dodatkowe funkcje, takie jak wykrywanie nieobecności domowników czy otwartego okna. Dzięki temu poszczególne pomieszczenia nie są zbędnie ogrzewane, a to przynosi tytułowe oszczędności.

Właściwe dopasowanie mocy grzejnika

Dla oszczędnego, ale i racjonalnego ogrzewania znaczenie ma właściwe dopasowanie mocy grzejnika. Tę zaś dobieramy przede wszystkim do metrażu danego pomieszczenia. Musimy pamiętać o jeszcze jednym – sposobie użytkowania grzejnika. Jeśli korzystamy z niego także po to, by szybciej wysuszyć drobne elementy garderoby, bieliznę czy ręczniki (częste w łazienkach), to moc powinna być wyższa. Część jej bowiem zostanie spożytkowana na suszenie, a chcąc zadbać o komfort termiczny, jest to niezbędny krok.

Jeśli jednak nie musimy, nie suszmy niczego na grzejnikach, by nie tracić wspomnianej mocy. Nie zasłaniajmy również urządzeń grzewczych meblami, bo to powoduje spore straty cieplne, obniżony komfort, a tym samym oddala nas od oszczędzania. Praktycznych porad w temacie ogrzewania, i nie tylko, możemy szukać również na stronie http://kreatordom.com.pl/.

Wymiana starych grzejników

Już teraz pomyślmy o tym, czy kolejny sezon nie będzie mniej trudny do sfinansowania, jeśli wymienimy stare, klasyczne grzejniki na nowoczesne systemy grzewcze. Współczesne urządzenia są intuicyjne w obsłudze, niezwykle funkcjonalne i coraz bardziej oszczędne, więc ich zakup to inwestycja pod każdym względem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read