Strona głównaPORADYPrzepisy na temat składowania gruzu

Przepisy na temat składowania gruzu

Jeżeli właśnie jesteś w trakcie remontu, lub organizujesz ekipę budowlaną, która przeprowadzi go w czyimś domu, musisz pamiętać o pewnej istotnej kwestii. Każda firma, która generuje gruz budowlany jest zobowiązana do znajomości przepisów, na temat jego składowania. Dzięki temu, unikniecie mandatu i bezpiecznie i bezproblemowo przeprowadzicie remont.

Przepisy składowania gruzu i innych odpadów

W kwestii wywozu gruzu oraz innych odpadów istnieją pewne zapisy, które ją regulują. W pierwszej kolejności jest to Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. W tej regulacji opisano między innymi:

  • 3 miejsca składowania odpadów: składowisko odpadów, podziemne składowisko odpadów, obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych
  • 3 typy składowisk: składowisko odpadów niebezpiecznych, odpadów obojętnych, odpadów komunalnych

Co to jest gruz budowlany?

Gruz budowlany zaliczany jest do materiałów, które powinny trafiać do składowisk odpadów komunalnych. W dużych aglomeracjach miejskich (powyżej 500 tys. mieszkańców), gruz budowlany stanowi aż 18% wszystkich trafiających tam odpadów.

Składowanie odpadów i ich usuwanie

Jeżeli jesteś w posiadaniu odpadów powstałych np. w wyniku remontu lub budowy domu, pamiętaj aby zawczasu zaopatrzyć się w pojemniki do czasowego gromadzenia odpadów. Powinny mieć podział do segregacji. To jednak wyłącznie rozwiązanie tymczasowe, ponieważ po upływie określonego czasu jesteś zobowiązany do przetransportowania ich do miejsca przeznaczonego do składowania lub magazynowania.

Polecamy worki typu big-bag do składowania gruzu: https://big-kam.pl/big-bag-1000-kg/

W przypadku nieprzestrzegania tego przepisu, grozi Ci pisemny nakaz usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania; od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu.

Kontenery do wywozu gruzu budowlanego

Gruzu niestety nie można zaliczyć do tego rodzaju odpadów budowlanych, który będzie można wyrzucić do zwykłego miejskiego śmietnika. Wspomniana wyżej ustawa reguluje ten przepis, dlatego gruz należy odpowiednio składować. Nieznajomość przepisów w tej kwestii działa na niekorzyść osoby, która nie zadbała o dostarczenie gruzu w odpowiednie miejsce.

Gruz lub inne odpady rozbiórkowe można przechowywać w specjalnych workach, lub – jeżeli ich objętość jest duża – skorzystać ze specjalnego kontenera.

W przypadku dużej ilości nagromadzonego gruzu, skorzystaj z worków o pojemności 500 kg: https://big-kam.pl/big-bag-500-kg/

Większość firm specjalizujących się w kontenerowym wywozie gruzu oferuje usługę jego transportu, a także transportu ziemi i innych odpadów budowlanych.

Worki do składowania gruzu

Najtańszą dostępną na rynku opcją jest zastosowanie specjalnych i trwałych worków typu big bag do składowania i transportowania gruzu. Za niewielką cenę można nabyć niezwykle wygodne i łatwe w użytkowaniu worki na gruz, o rozmaitym udźwigu i rozmiarze.

Profesjonalne materiałowe kontenery big bag kupisz tutaj: https://big-kam.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read