Dynamika życia, regularne zmiany mieszkania – własnego czy wynajmowanego – a także np. przewóz wyposażenia z domu na działkę – wszystko to sprowadza się do jego pytania: czy kurierem można wysłać meble? Z jednej strony odpowiedź wydaje się być oczywista w czasach, gdy paczki z meblami bez problemów można zamówić przez internet wraz z dostawą. Co jednak, jeśli transport mebli ma obejmować np. ulubioną sofę, nietypowy fotel czy dużą i masywną szafkę, która jest w rodzinie z dziada-pradziada?
Nie ma w tym cienia przesady: przewiezienie mebli kurierem to spory problem, który narasta wraz z dość dynamicznym życiem Polaków. Kolejne przeprowadzki nie muszą oznaczać kosztownego wynajmu całego samochodu – który później robi i tak tzw. pusty przebieg, bo jest wypełniony jedynie w połowie. Nie muszą być także równoznaczne z pozostawieniem mebli w dotychczasowym mieszkaniu. Firmy kurierskie są coraz lepiej dostosowane pod względem oferty do przewozu sofy, fotela, stołu z krzesłami czy też sporej, ulubionej szafy. Należy jednak pamiętać, że nie brak sporych ograniczeń.
Przewiezienie mebli kurierem a ich opakowanie
Kluczową kwestią, podczas planowania wysyłki jest przygotowanie paczki tak, by kurier nie nie zakwestionował jej podjęcia. Nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Firmy kurierskie dbają o to, by przesyłki były odpowiednio zabezpieczone i nie eksponowały np. wystających elementów.
Można się więc spodziewać, że dwa odrębne meble – np. krzesła – które zostały owinięte folią stretch będą dla firmy kurierskiej stanowiły potencjalne zagrożenie. W efekcie zlecenie może zostać odrzucone. Jeśli jednak któryś z przewoźników je zaakceptuje, spodziewać można się dodatkowych wydatków w ramach doliczeń za nietypową przesyłkę. Istnieje także spore ryzyko uszkodzenia samej przesyłki – tu pojawia się więc kwestia jej dodatkowego ubezpieczenia.
Inną kwestią są wymiary przesyłek, które może podjąć kurier. Warto sprawdzić np. jakie są maksymalne rozmiary akceptowane przez firmy. Złożone meble – takie, które zostały już skręcone – można przewozić wyłącznie na paletach. Taką opcję umożliwia np. DHL jednak i tu pojawiają się limity wymiarów.
Firmy kurierskie wiedząc o tym, że przewożone będą meble – należy to zadeklarować na liście przewozowym – zwracają dużą uwagę na zabezpieczenie poszczególnych elementów. Warto więc zadbać o to, by brzegi były chronione np. styropianem, a wypełnienie stanowiła np. amortyzująca pianka. Nie należy też oszczędzać na folii ochronnej – stretch w tym przypadku przełoży się na idealną ochronę mebla.
Dodatkowe opcje podczas wysyłki mebli
Zlecając kurierowi wysyłkę mebli dobrze przejrzeć wszystkie opcje dodatkowe zapewniane przez przewoźnika. Podstawową powinno być ubezpieczenie przesyłki. Zwykle to koszt zaledwie kilku zł, ale przekłada się na pełną gwarancję zwrotu wartości mebli w razie uszkodzenia. Jeśli przewożona jest droga szafa, która – np. ze względu na swoją historię i estetykę wykończenia – ma szczególnie wysoką wartość, ubezpieczenie przesyłki jest wręcz obowiązkowe.
Warto też pamiętać o tym, że firma kurierska tylko transportuje meble pod dany adres. Zamówienie usługi nie oznacza więc np. wniesienia mebli – to należy uzgodnić bezpośrednio z np. kierowcą. Tymczasem wnoszenie mebli bywa problematyczne, jeśli np. ich transport zlecają dzieci, a odbiorcą bywają osoby starsze z rodziny. Wniesienie mebli do mieszkania lub domu powinno być ustalone wcześniej – niektóre firmy kurierskie zapewniają również taką opcję, naliczaną oddzielnie.
Inną z usług, którą można rozważyć jest dostawa w sobotę. Przewóz mebli zazwyczaj związany jest z modernizacją wnętrza czy remontem. Weekend to dobry czas na to, by ustawić meble odpowiednio według potrzeb – zamiast zajmować się tym w piątek lub poniedziałek, można wcześniej zamówić dostawę mebli np. w sobotni poranek.