Zewnętrzna osłona dla okien to bez wątpienia kluczowa decyzja dla funkcjonalności oraz komfortu użytkowania całego budynku. Do ochrony przed zbyt intensywnym światłem słonecznym czy ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów doskonale nadają się zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne.
Te ostatnie to rozwiązanie niezwykle popularne. Montuje się je na zewnątrz, dzięki czemu pełnią także funkcję antywłamaniową. Gwarantują tym samym pełną ochronę przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Z kolei żaluzje fasadowe niwelują potencjalnie szkodliwe oddziaływania atmosferyczne (tj. śnieg, deszcz, przymrozek, wiatr, słońce), a także zabezpieczają trwałość fasady. Podpowiadamy zatem, co warto wybrać? Żaluzje czy rolety, co lepsze?
Światło pod kontrolą, czyli żaluzje fasadowe
Decydując się na osłonę zewnętrzną, warto brać pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania wobec danego produktu. Zarówno dobrej jakości rolety zewnętrzne, jak i żaluzje na okna skutecznie chronią przed działaniem promieniowania słonecznego i tym samym zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia. Przewagą żaluzji fasadowych jest w tym przypadku opcja swobodnego regulowania ilości światła, które wpada do wnętrza za pomocą sterowania kątem ustawienia lameli. Roleta zewnętrzna z kolei działa na zasadzie częściowego bądź też całkowitego zasłonięcia okna.
Za najskuteczniejsze w ochronie przeciwsłonecznej uważane są osłony o dużym stopniu regulacji dopływu światła. Takie jak żaluzje, których obracane lamele pozwalają wpuszczać do wnętrza tyle promieni słonecznych, ile jest potrzeba w danej chwili. Dają jednocześnie możliwość swobodnego wietrzenia oraz poprawiają sztuczne oświetlenie wnętrza obiektu poprzez odbicie światła od aluminiowych listew. Przy częściowym zaciemnieniu pomieszczenia pozostaje możliwość spoglądania na zewnątrz.
Ochrona przed zimnem i hałasem, czyli jakie rolety wybrać?
Największym atutem rolet zewnętrznych są rewelacyjne właściwości termoizolacyjne. Są one szczególnie przydatne w zimie, gdyż pozwalają skutecznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem, tworząc izolację w postaci poduszki powietrznej. Z kolei latem wspaniale chronią przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. Rolety zewnętrzne stanowią również barierę przed hałasem, co ma szczególne znaczenie dla mieszkańców dużych miast lub budynków położonych przy ruchliwych arteriach. Całkowicie opuszczone rolety zewnętrzne znacząco poprawiają akustykę okien, a całkowita redukcja hałasu może dochodzić nawet do 20 dB.
Dzięki nim można się czuć naprawdę swobodnie i komfortowo we własnym domu. Zapewniają dyskrecję, a niekiedy stanowią trudną do sforsowania barierę dla włamywaczy. Ogromny wybór kolorów, a także systemów montażowych (podtynkowe, nadstawne, antywłamaniowe) pozwalają zaadoptować markowe rolety Petecki (sprawdź ofertę tutaj), produkowane na indywidualne zamówienie, do każdej elewacji.
Żaluzje fasadowe, a może rolety zewnętrzne – jak wybrać właściwie?
Dzięki nowoczesnej technologii oba te rozwiązania trwale chronią fasadę budynku. Aby jednak osiągnąć optymalne korzyści z zainstalowania osłon okiennych, trzeba przede wszystkim pamiętać o różnych zasadach prawidłowego zarządzania takimi systemami, które w dużej mierze decydują, jakie rolety lub żaluzje sprawdzą się w naszym domu lub mieszkaniu.
Zewnętrzne osłony budynku pełnią dziś wielorakie role. Funkcja czysto pragmatyczna dzieli obecnie podium z aspektami estetycznymi, które wielu Klientów uważa za równie istotne. Właściwie dobrane osłony stanowią elegancką i jednocześnie nieszablonową ozdobę, dlatego podczas dokonywania wyboru warto korzystać nie tylko z najnowszych osiągnięć myśli technologicznej i szerokiej palety zastosowań, ale również kierować się własnym gustem i docelową funkcjonalnością.
Warto również pamiętać, że decyzję o wyborze jednego z tych rozwiązań należy podjąć już na wczesnym etapie projektowania budynku. Rolety i żaluzje cechują się ściśle określonymi warunkami zabudowy, które muszą być zachowane, aby montaż okazał się trwały i estetyczny.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu dzięki innym produktom firmy Petecki, o których poczytasz także na temperaturapodkontrola.pl.