Przechowywanie roweru w mieszkaniu kojarzy Ci się z błotem na podłodze, poobijanymi ścianami i frustracją domowników, którzy nie podzielają Twojej rowerowej pasji? Przekonaj się, że wcale nie musi tak być! Wystarczą sprytne rozwiązania i odrobina kreatywności. Rower na ścianie w pokoju czy korytarzu nie tylko nie będzie przeszkadzał, ale i w ciekawy sposób może odmienić wystrój wnętrza. Przetestujesz?
Rower w mieszkaniu? A po co?!
Okej, stwierdzą niektórzy. Tylko po co trzymać jednoślad w mieszkaniu, skoro o wiele wygodniej jest przechowywać go w piwnicy lub komórce lokatorskiej? Nie trzeba się wówczas męczyć, wtaszczając rower po schodach, ani martwić pobrudzoną podłogą czy ścianami.
Odpowiedź jest prosta: to po prostu względy bezpieczeństwa. Rower przechowywany w piwnicy łatwo może paść łupem złodziei. Wejścia do kamienic czy bloków starszego budownictwa zazwyczaj nie są specjalnie zabezpieczone (albo w ogóle nie są zabezpieczone) – dla wprawnego włamywacza dostanie się do środka to nic trudnego. A gdy złodziej już znajdzie się w piwnicy czy komórce lokatorskiej, ma nieograniczone możliwości. Nocą nikt się tam nie zapuszcza, więc może na spokojnie zająć się na przykład przepiłowaniem zabezpieczenia chroniącego czyjś rower.
Świadomi ryzyka rowerzyści, którzy pieczołowicie dbają o swój sprzęt, nigdy nie zostawiają roweru w piwnicy – zwyczajnie wolą dmuchać na zimne. Tym bardziej, że markowe, zadbane jednoślady najczęściej giną w wyniku zaplanowanej „akcji”. Złodzieje obserwują swoją ofiarę, a potem czekają na dogodny moment i przystępują do dzieła – są dobrze przygotowani, więc potrafią poradzić sobie z każdym zabezpieczeniem.
Jeśli rower to Twoja pasja, poważnie przemyśl kwestię przechowywania go w mieszkaniu. Licho nie śpi!
Rower na ścianie w pokoju. Uwaga, tutaj mieszka rowerzysta!
Najlepszy i najwygodniejszy sposób na przechowywanie roweru w mieszkaniu to powieszenie go na ścianie. Dzięki temu jednoślad nie zajmuje miejsca na podłodze i nie tarasuje przejścia, więc zmieści się nawet w kawalerce. Wieszaki i uchwyty, które umożliwiają umieszczenie roweru na ścianie, dostępne są w tak wielu formach, że bez problemu można dobrać odpowiedni – dopasowany do potrzeb i wymagań. Rower na ścianie w pokoju czy korytarzu stanie się wówczas designerską ozdobą wnętrza, informującą już od progu, do kogo należy mieszkanie: do fana jazdy na dwóch kółkach!
Gdzie najlepiej powiesić rower? To zależy od 2 kwestii: potrzeb i możliwości. Jeśli przejażdżki są na stałe wpisane w Twój codzienny rozkład zajęć (bo na przykład dojeżdżasz w ten sposób do pracy), jednoślad powinien wisieć w miejscu łatwo dostępnym. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że po powrocie do domu będzie Ci się chciało odwiesić go z powrotem i nie wyląduje na podłodze w korytarzu.
Jeśli natomiast korzystasz z roweru okazjonalnie, możesz pomyśleć o przestrzeni bardziej wyeksponowanej – na przykład nad kanapą czy komodą w sypialni. Wieszanie roweru w takim miejscu prawdopodobnie będzie wymagało więcej zachodu, z odsuwaniem niektórych mebli włącznie, ale za to jednoślad stanie się integralną częścią wnętrza i jego designerską ozdobą.
Jaki wieszak na rower na ścianę wybrać?
Wieszaki rowerowe na ścianę dostępne są w różnych wersjach. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu roweru w „dyskretny” sposób, postaw na uchwyt poziomy, na przykład wieszak Crank od RTR Bikes. Ma on formę zaczepu, na którym opiera się pedał, oraz dwóch rynienek podtrzymujących koła. Dzięki tej minimalistycznej konstrukcji nie rzuca się w oczy i nie zaburza wystroju wnętrza – w tym duecie to rower zdecydowanie wybija się na pierwszy plan.
Do wyboru masz także wieszaki pionowe. Ich zaletą jest wygoda użytkowania. Aby powiesić rower na takim uchwycie, nie trzeba go dźwigać – wystarczy postawić na tylnym kole, a przednie nakierować na ramię uchwytu, tak jak w modelu Kranked czy obrotowym Kranked Twist (który dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, bo rower można maksymalnie zbliżyć do ściany).
Bez względu na to, na jaki wieszak na rower na ścianę się zdecydujesz – czy pionowy, czy poziomy – zwróć uwagę na udźwig wybranego modelu. Jeśli jeździsz na lekkiej szosówce, prawdopodobnie każdy uchwyt będzie odpowiedni. W przypadku roweru elektrycznego czy ciężkiej maszyny MTB, wybór może być bardziej ograniczony – do powieszenia takiego jednośladu będziesz potrzebować wieszak o udźwigu 20, a czasem nawet 30 kg. Tani, marketowy uchwyt z pewnością nie utrzyma takiego ciężaru.
Jeśli szukasz solidnego wieszaka na rower do pokoju, zajrzyj na rtrbikes.com. Od lat zajmujemy się produkcją rozwiązań do przechowywania rowerów – znajdziesz u nas uchwyty i stojaki rowerowe, które pomogą Ci wygospodarować przestrzeń na bezpieczne i wygodne przechowywanie dwóch kółek.
Źródło zdjęć: rtrbikes.com (wieszak Crank), shutterstock.com