Odpowiedni system wentylacji jest niezbędny szczególnie w garażach, gdzie powinien pełnić zarówno funkcje bytowe, jak i oddymiające. Tryb bytowy służy do usuwania powietrza zanieczyszczonego przez spaliny pojazdów. Z kolei tryb wentylacji oddymiającej odpowiada za usuwanie dymu oraz gorącego powietrza w razie wystąpienia pożaru. Umożliwia to przeprowadzenie sprawnej akcji gaśniczej oraz w dużym stopniu zapobiega uszkodzeniu konstrukcji danego budynku.
Projektowanie systemów strumieniowej wentylacji oddymiającej – najważniejsze informacje
System oddymiania powinien zostać zaprojektowany po wcześniejszej dogłębnej analizie geometrii budynku. Ważne jest, aby nie przeszkadzał on w użytkowaniu danego obiektu. Kolejnym ważnym aspektem jest określenie wszystkich funkcji, jakie powinien spełniać opisywany system. Należy również wziąć pod uwagę to, jakie materiały znajdować się będą w budynku (np. materiały łatwopalne). Więcej informacji te ich temat znajdziesz na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/biuro-projektowo-inzynierskie/.
Systemy strumieniowej wentylacji oddymiającej – wymagania
Wśród licznych wymagań stawianych systemom strumieniowej wentylacji oddymiającej znajduje się między innymi zapewnienie widzialności na odległość 10 metrów oraz dostępu w odległości 15 metrów od ogniska pożaru dla ekipy ratowniczej. Konieczne jest również nieprzekroczenie określonych wartości. Mowa tutaj o maksymalnej temperaturze na wysokości 1,8 m (która nie powinna wynosić więcej niż 60°C) oraz wartości strumienia promieniowania cieplnego (maksymalnie 2,5 kW/m2). W przepisach znaleźć można również informację o wysokości, jaką powinien mieć budynek, w którym ma zostać zainstalowana wentylacja strumieniowa. Wysokość ta nie powinna być mniejsza niż 2,5 metra.
Istnieją także określone wymagania dotyczące samego działania systemu wentylacji oddymiającej. Jednym z nich jest konieczność wyposażenia systemu w dwa wentylatory, by w przypadku awarii jednego z nich możliwe było oddymianie. Ponadto opisywany system powinien wykonywać co najmniej 10 wymian powietrza w budynku w ciągu jednej godziny.