Strona głównaBUDOWATechnologia domów szkieletowych: fakty i mity

Technologia domów szkieletowych: fakty i mity

Domy szkieletowe, czyli budowane w technologii kanadyjskiej, były przez długi czas traktowane w Polsce z rezerwą. Często postrzegane jako mniej wytrzymałe, czy energooszczędne niż murowane. Postawa ta zmienia się jednak z czasem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie właśnie tej technologii do budowy swojego domu. Konstrukcja drewniana ma oczywiście swoje wady i zalety, jednak wad jest dużo mniej, niż mogłoby się wydawać. Warto przyjrzeć się zarówno faktom, jak i mitom związanym z technologią domów szkieletowych i zweryfikować swoje postrzeganie tego typu konstrukcji.

Mit: domy szkieletowe są chłodne

Wbrew pozorom, domy szkieletowe są niezwykle energooszczędne. Należy pamiętać, że konstrukcja ta masowo stawiana jest w Kanadzie, czy krajach skandynawskich, a więc w rejonach, w których temperatury mogą spadać bardzo poniżej zera. Energooszczędność tego typu konstrukcji bierze się z wypełnienia wełną mineralną o grubości nawet 20 cm. Dodatkowo, zewnętrzne ściany oraz dach zabezpieczane są folią paroizolacyjną. Takie wykonanie konstrukcji pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz, kiedy za oknem zima na całego.

Mit: domy szkieletowe są nietrwałe

Konstrukcja drewniana wcale nie musi wiązać się z niską wytrzymałością. Wręcz przeciwnie! Lekka konstrukcja i drewniana więźba dachowa pozwalają wykluczyć zastosowanie ciężkich słupów podpierających.

Mit: domów szkieletowych nie można budować o każdej porze roku

4 do 5 miesięcy – tyle wystarczy na postawienie domu z wykorzystaniem konstrukcji drewnianej. To o wiele krócej niż w przypadku domów murowanych. Dodatkowo etap stawiania fundamentów jest jedynym w którym konieczne są prace mokre, co zdejmuje z inwestora ograniczenia związane z porami roku, czy warunkami pogodowymi.

Mit: cena nie równa się jakości

Nie ulega wątpliwości, że postawienie konstrukcji drewnianej jest dużo oszczędniejsze niż konstrukcji murowanej. I to nawet o 15%! Mniejsze są również koszta użytkowania, a przebudowa, czy gruntowny remont jest prostszy i szybszy. Można więc śmiało powiedzieć, że technologia domów szkieletowych to inwestycja która zwraca się z czasem.

Fakt: konstrukcja szkieletowa wymaga zatrudnienia specjalistów
Pomimo oszczędności czasu która wiąże się z zastosowaniem technologii szkieletowej, jest ona pod wieloma względami dużo bardziej wymagająca od murowanej. Na każdym etapie prac należy zadbać o szczególną precyzję wykonania. Oprócz znalezienia profesjonalnej ekipy, która wyspecjalizowana jest w budowie domów szkieletowych, należy zadbać o właściwe materiały. Znaleźć je można w specjalnych zakładach produkcyjnych, w których drewno jest poddawane obróbce, suszeniu i impregnacji.

Czy warto zainwestować w technologię szkieletową? Wybór należy do ciebie i twoich potrzeb. Domy szkieletowe sprawdzą się szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, gdy zależy ci na czasie oraz energooszczędności.

Must Read