Strona głównaPORADYO czym pamiętać przy wyborze deski elewacyjnej

O czym pamiętać przy wyborze deski elewacyjnej

Elewacja z drewnianych desek jest ponadczasowa, pasuje do każdego typu budynku i dobrze znosi upływ czasu. Drewno do wykończenia domu musi jednak spełniać określone parametry, w przeciwnym razie końcowy efekt będzie przeciwny od oczekiwanego. Na co należy zwrócić uwagę?

Trwałość drewna

Elewacja domu musi być trwała. Drewno do wykończenia elewacji nie może być ani mokre, ani zbyt mocno wysuszone, dlatego najlepsze będą deski o wilgotności w zakresie 12-18 procent. Jeśli chodzi o gatunki drewna, to dobrym rozwiązaniem jest sosna i świerk, zwłaszcza odmiana skandynawska, czyli bardziej wytrzymała od krajowych drzew. Żywotność świerku oceniana jest na około 10 do 15 lat. Jeszcze trwalszym gatunkiem jest modrzew syberyjski, który po odpowiedniej obróbce termicznej wytrzyma ponad 25 lat.

Deski powinny pochodzić od jednego dostawcy, co daje pewność, że mają identyczne parametry. Warto wybierać sprawdzonych dostawców, jak Siekierki.com.pl – sprzedawane w renomowanych sklepach deski zawsze pochodzą z certyfikowanych fabryk, spełniają wszystkie europejskie normy jakości i były suszone w odpowiednich warunkach. Deski bardzo tanie, bez certyfikatów, szybko zaczną się odkształcać i będą wymagały przedwczesnej wymiany.

Wygląd desek

Deski na elewację muszą być wytrzymałe, ale warto pamiętać, że pełnią też rolę dekoracyjną. Niezbyt dobre wrażenie robią więc deski z licznymi wadami, chyba że ktoś lubi taką właśnie estetykę. Źle prezentują się także deski w zbyt różniących się od siebie odcieniach – jeśli stosujemy kontrasty, to powinny one tworzyć na ścianie oryginalny wzór, a nie chaotyczne połączenie przypadkowych kolorów. Jednorodna kolorystyka desek lepiej komponuje się z resztą budynku oraz z otoczeniem.

Wymiary desek

Najpopularniejsze są deski o profilu prostokąta. Grubość deski elewacyjnej powinna wynosić co najmniej 16 mm, optymalna szerokość deski to około 130-150 mm. Długość deski dobierana jest w zależności od wymiarów wykańczanego budynku. Niektóre deski mają zmienną grubość albo imitują ścianę wykonaną z pełnych bali.

Deski elewacyjne najczęściej układa się na elewacji poziomo, z systemie połączenia otwartego, z felcem albo na pióro i wpust. Warto wybierać deski, które mają lekko zaokrąglone kanty, ponieważ takie wykończenie lepiej chroni przed wilgocią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read