Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest instalacja gazowa, która daje domownikom wysoki komfort termiczny, jest bezobsługowa i nie powoduje zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Jeśli decydujemy się na taki tryb ogrzewania, musimy podjąć decyzję w kwestii wyboru rodzaju instalacji, gazu, którym będziemy ogrzewać nasz dom czy jego dostawcy.
Rodzaje instalacji gazowej
Gazowa instalacja grzewcza dzieli się na dwa rodzaje, które zostały wyróżnione ze względu na formę dostarczanego gazu. Mamy zatem instalacje na gaz ziemny i gaz LPG. Instalacje na gaz ziemny znajdują zastosowanie w domach, gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci instalacji gazowej, która przebiega np. w ulicy. Alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny LPG, który magazynowany jest w zbiornikach znajdujących się na zewnątrz budynków.
Kompletna instalacja gazowa dla domu jednorodzinnego składa się z układu przewodów i urządzeń prowadzonych na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Gaz LPG w instalacji grzewczej
Jeśli nie ma możliwości podłączenia instalacji grzewczej na gaz do gazociągu, można zapewnić sobie stały dopływ gazu ze zbiorników. Przed podjęciem decyzji o instalacji gazowej w takim przypadku trzeba upewnić się, czy działka spełnia wszystkie wymogi niezbędne do tego, aby zainstalować na niej zbiornik LPG. Może być on zbiornikiem naziemnym lub zbiornikiem podziemnym. Dobór odpowiedniego rozwiązania, jak podkreślają eksperci z firmy Amerigas, zależy od powierzchni działki, poziomu wód gruntowych oraz względów estetycznych.
Jaki kocioł gazowy?
Ogrzewanie domu gazem wymaga zaopatrzenia instalacji w kocioł gazowy, który musi spełniać szereg wymagań. Musi mieć dobrą efektywność i generować minimalną ilość spalin, a przy tym dawać możliwość łatwego i precyzyjnego sterowania. Dzisiejsze piece gazowe to głównie kotły kondensacyjne, które są w stanie odzyskiwać ciepło z pary wodnej, która wraz ze spalinami unoszona jest przez komin.
Do wyboru są między innymi kotły jednofunkcyjne, zapewniające same ogrzewanie domu, jak i kotły dwufunkcyjne, które poza ogrzewaniem domu podgrzewają też wodę użytkową. Ze względu na sposób działania kotły gazowe dzielą się na kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Każdy wymaga nieco innego trybu montażu. Warto też dodać, że kocioł gazowy nie może być zainstalowany w pomieszczeniu, którego podłoga jest poniżej poziomu „0”.